Pohybový aparát – ktoré športy ho ničia a ktoré pomáhajú?

by redakcia kankan
0 comment

Pohybový aparát je pre celkovú fyzickú kondíciu veľmi dôležitý. Aby ste ho udržiavali v dobrom stave, vyhýbajte sa istým športom a naopak iné pestujte. Ktoré športy sú nevhodné pre ľudí s ochoreniami pohybového aparátu? Okrem športovania dbajte aj na to, čo máte na tanieri.

Ktoré športy NIE SÚ pre pohybový aparát zdravé?

Pri výbere športovej aktivity je dôležité myslieť na svoje zdravie. Niektoré športy môžu byť pre ľudí s problémami s kĺbmi riskantné, zatiaľ čo iné môžu prispieť k ich zlepšeniu.

Kontaktné športy – športy ako futbal, rugby a hokej môžu byť nebezpečné pre ľudí s ochoreniami pohybového aparátu. Ide o športy, pri ktorých hrozia prudké nárazy a údery, tie často vedú k zraneniam kĺbov, väzov a svalov.

Beh na tvrdom povrchu – dlhodobý beh na tvrdom povrchu ako je betón môže zvýšiť nápor na kĺby. Otrasy a vibrácie pri dopade chodidiel na tvrdé podložie vedie k opotrebovaniu chrupavky a bolestiam v kolenách. Ak sa nechcete behu vzdať, behajte v lesnom teréne alebo doma na bežiacom páse s dobrým odpružením. Vždy dbajte na výber kvalitnej bežeckej obuvi, ktorá je rovnako dôležitá ako turistické topánky.

Príliš dynamické športy – športy, kde je nutné často prudko točiť chodidlá veľmi zaťažujú kĺby a ničia členky. Ide o športy ako volejbal, basketbal a tenis.

Ktoré športy PROSPIEVAJÚ pohybovému aparátu?

Plávanie – plávanie je šetrné ku kĺbom, pretože voda znižuje zaťaženie na kosti a svaly. Je to ideálny spôsob cvičenia pre ľudí s artritídou alebo inými ochoreniami kĺbov. Plávanie býva lekármi odporúčané ako šport pre zotavenie po operáciách pohybového aparátu.

Cyklistika – jazda na bicykli je aktivita, ktorá posilňuje svaly a zároveň minimalizuje nárazy na kĺby. Cyklistika spevní svaly, čo je dôležité pre podporu a silu kĺbov.

Chôdza a turistika – chôdza je jednoduchá, ale účinná aktivita, ktorá nezaťažuje kĺby. Podobne je na tom turistika. Tu je však nutné podotknúť, že do hôr patrí jedine turistická obuv. Ak máte problémy s kĺbmi, pánska a dámska turistická obuv podporí členky a dodá stabilitu celému telu. Dobre odpružená podošva eliminuje vplyv výstupov na kĺbový systém.

Joga a pilates – joga a pilates sú športy, ktoré podporujú pružnosť, posilnenie jadra a zlepšenie rovnováhy bez veľkého tlaku na kĺby.

Aj doma sa dá šetrne, no efektívne cvičiť

Aj doma môžete cvičiť s ohľadom na ochranu a posilnenie pohybového aparátu. Prístroje ako eliptický trenažér alebo rotoped umožňujú aeróbne cvičenie s minimálnym zaťažením kĺbov. Tieto pomôcky vám dávajú kontrolu nad intenzitou cvičenia a minimalizujú riziko poranení.

Čo jesť, aby boli kosti a kĺby zdravé

Strava hrá spolu so športom kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravia pohybového aparátu. Pre silné kosti a chrupavky je dôležitý minerál vápnik, vitamín D a omega-3 mastné kyseliny. Mliečne výrobky, ryby a orechy sú bohatými zdrojmi daných živín. Okrem toho zaraďte do denného rituálu aj doplnky stravy.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

You may also like