7 dôvodov, prečo sú bielkoviny dôležité

by redakcia kankan
0 comment

O tom, že bielkoviny by mali tvoriť významnú časť jedálnička (nielen) športovcov, ste už určite počuli. Prečo sú bielkoviny také dôležité a prečo by nemali chýbať ani na vašom tanieri?

Prečo konzumovať viac bielkovín

Prispievajú k budovaniu svalovej hmoty, sú dôležité pre regeneráciu organizmu a sú pre telo zdrojom aminokyselín. A najmä, sú základnou stavebnou jednotkou svalov! Tu sú hlavné dôvody, prečo by ste mali dbať o dostatočný príjem bielkovín.

  1. Bielkoviny znižujú apetít

Máte neustále chuť na niečo malé? Mali by ste jesť viac bielkovín. Znižujú totiž hladinu hormónu ghrelín, ktorý je známy ako hormón hladu. Ak teda budete prijímať viac bielkovín, nebudete sa cítiť neustále hladný.

  1. Proteíny sú dôležité pre zdravé kosti

Čím viac bielkovín, tým nižšie riziko osteoporózy a zlomenín kostí, najmä vo vyššom veku.

  1. Bielkoviny sú dôležité pre športovcov

Podieľajú sa totiž na budovaní svalovej hmoty. Sú veľmi dôležité pri silovom tréningu. Naopak však pomáhajú aj pri chudnutí. Kvalitné proteíny, nielen pre športovcov, nájdete na www.extrifitslovakia.sk.

  1. Prispievajú k zlepšeniu metabolizmu

Majú vynikajúci termický efekt. Čo to znamená? Pri spracovaní bielkovín telo spáli omnoho viac kalórií ako napríklad pri spracovaní tukov a sacharidov. Prispievajú tak k lepšej funkcii metabolizmu.

  1. Pomáhajú znížiť krvný tlak

Diéta s vysokým obsahom bielkovín nielenže prispieva k optimálnemu krvnému tlaku, ale aj k zdravšej hladine cholesterolu.

  1. Pomáhajú telu regenerovať sa po zraneniach

Bielkoviny sú základnými stavenými jednotkami tkanív a orgánov. Ich optimálne množstvo tak urýchli zotavenie.

  1. Prispievajú k tomu, aby ste sa cítili fit!

Nielen preto, že pomáhajú schudnúť a udržať váhu. Sú tiež prevenciou ochabovania svalov a zlomenín kostí. Pravdaže, nemôžete očakávať, že len vďaka bielkovinám budete neustále fit. Zdravá dávka pohybu je nevyhnutná.

 

 

You may also like