Ako dosiahnuť optimálnu vlhkosť a teplotu v obytných i polyfunkčných domoch?

by redakcia kankan
0 comment

Moderné obytné domy a polyfunkčné budovy vyžadujú inštaláciu inovatívnych systémov, ktoré budú udržiavať v interiéri optimálnu teplotu a vlhkosť vzduchu. Ideálne je do budov inštalovať  tepelné čerpadlá a rekuperačné zariadenia. S použitím týchto technológií je možné vytvoriť udržateľné a energeticky efektívne obytné prostredie.

Tepelné čerpadlá – ohrievajú i chladia

Tepelné čerpadlá sú zariadenia, ktoré sú schopné prenášať teplo pomocou kompresie a dekompresie chladiacej látky. Existujú rôzne typy tepelných čerpadiel, z ktorých najbežnejšie sú vzduch-voda, voda-voda a zem-voda.

Ako fungujú tepelné čerpadlá?

Tepelné čerpadlá využívajú tepelnú energiu zo zdroja (napríklad vzduch, voda, zem) a premieňajú ju na energiu využívanú na ohrev vody, vykurovanie či chladenie. Tento proces umožňuje efektívne vykurovanie alebo chladenie s minimálnym využitím energie.

Typy tepelných čerpadiel

Vzduch-Voda: Teplo sa čerpá zo vzduchu a prenáša do vody, ktorá následne môže slúžiť na vykurovanie alebo ohrev vody v domácnosti.

Voda-Voda: Využíva teplotu podzemných vôd na vykurovanie alebo chladenie.

Zem-Voda: Využíva teplotu zeme pre prenos tepla na vodu, ktorá sa následne využíva v systéme vykurovania alebo chladenia.

Vo veľkých budovách je nevyhnutné venovať pozornosť nielen udržiavaniu optimálnej teploty, ale aj ochrane elektrických skríň, ktoré slúžia ako nervové centrum elektroinštalácie. Pre tento účel sa používa klimatizácia rozvádzačov. Okrem klimatizácie myslite na výber kvalitnej rozvádzačovej skrine. Rozvádzačové skrine musia byť dostatočne pevné, aby zaistili ochranu elektrických komponentov pred vonkajšími vplyvmi a vandalizmom. Výber materiálu a dizajnu skríň by mal zohľadňovať odolnosť voči poškodeniu, napríklad proti prachu, vode a mechanickým vplyvom.

Optimálnu vlhkosť i teplotu zaistí rekuperačné zariadenie

Rekuperačné jednotky sú zariadenia využívané na zlepšenie kvality vzduchu v budovách a zároveň na úsporu energie. Tieto systémy zachytávajú teplo z odpadového vzduchu a prenášajú ho do prúdiaceho čerstvého vzduchu, čo znižuje energetické straty spojené s vetraním.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

You may also like