Akú rozvádzačovú skriňu ste kúpili do novostavby?

by redakcia kankan
0 comment

Pri výstavbe domu ľudia občas šetria na veciach, ktoré sú dôležité, no neohúria tak ako pekná fasáda či moderný plot. Jednou zo súčastí elektroinštalačnej časti stavby sú rozvádzačové skrine. Ich úlohou nie je len ochrana káblov, a preto by ste mali pri výbere týchto skríň zohľadniť viac parametrov. Akú rozvádzačovú skriňu ste kúpili do novostavby?

Na čo slúži rozvádzačová skriňa

Rozvádzačová skriňa, nazývaná tiež elektrická rozvodná skriňa, je nevyhnutným prvkom elektrickej distribúcie. Rozvádzačová skriňa slúži ako centrálny bod elektrického rozvodného systému, kde sa distribuuje elektrická energia do jednotlivých obvodov. Umožňuje bezpečné napájanie rôznych spotrebičov, svetiel a zásuviek. Jej hlavným účelom je zabezpečiť spoľahlivý a organizovaný spôsob distribúcie elektrickej energie v budove. Rozvádzačové skrine elektroinštalácií hrajú kľúčovú úlohu v každej domácnosti či v komerčných stavbách.

Inštalácia a umiestnenie

Rozvádzačové skrine bývajú umiestnené v rôznych častiach budovy v závislosti od veľkosti a účelu. V domácnostiach sa často nachádzajú v technických miestnostiach, garážach alebo na vonkajších stenách domu. V komerčných budovách bývajú umiestnené v špeciálnych elektrorozvodných miestnostiach. Skrine na komerčné využitie sa môžu vplyvom veľkého objemu elektroinštalácie prehrievať, klimatizácia rozvádzačov tento problém vyrieši. Správna inštalácia je nevyhnutná pre optimalizáciu výkonu a bezpečnosť elektrickej inštalácie.

Vyberte správny materiál rozvádzačovej skrine

Rozvádzačové skrine sú vyrábané z rôznych materiálov, pričom najčastejšie sa používajú hliník, oceľ, plast alebo nerezová oceľ. Každý materiál má svoje výhody a nevýhody. Hliník je ľahký a odolný proti korózii, no môže byť menej pevný než oceľ. Oceľ je pevná a odolná, ale bez povrchovej úpravy môže podľahnúť korózii. Nerezová oceľ je ideálna pre vonkajšie inštalácie, pretože je odolná voči poveternostným vplyvom a korózii.

Odolnosť a bezpečnosť rozvádzačovej skrine

Pri výbere rozvádzačovej skrine je dôležité zohľadniť aj pevnosť a odolnosť voči vonkajším vplyvom, najmä ak je skriňa umiestnená vonku. Skrine by mali byť odolné voči vode, vetru a slnečnému žiareniu, aby ochránili vnútorné elektrické komponenty pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami.

V prípade, že je rozvádzačová skriňa umiestnená v exponovanom prostredí, treba zohľadniť aj ochranu pred vandalizmom. Skrine by mali byť vyrobené z odolných materiálov a mali by obsahovať mechanizmy na ochranu pred neoprávneným prístupom. Špeciálne uzamykateľné systémy a materiály s vysokou pevnosťou sú istotou, že rozvádzačová skriňa bude odolná voči vandalom.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

 

You may also like