Bicyklovanie ako forma zdravého životného štýlu

by redakcia kankan
0 comment

Bicyklovanie je jednou z najpopulárnejších a najpríjemnejších foriem pohybovej aktivity. Je zábavné a relaxačné, prináša aj množstvo zdravotných benefitov pre ľudí rôzneho veku. Začať bicyklovať môžete kedykoľvek a priaznivé účinky tejto skvelej aktivity pocítite po pár dňoch.

Zdravotné benefity bicyklovania

Bicyklovanie je skvelý spôsob, ako zlepšiť svoju fyzickú kondíciu, posilniť svaly a kosti i znížiť riziko rôznych chronických chorôb. Počas každej fyzickej aktivity sa vám do tela vyplavia hormóny šťastia, zlepší sa vám nálada a zníži hladina stresu. Bicyklovanie tiež pomáha spaľovať kalórie a udržiavať zdravú hmotnosť, čo znižuje riziko obezity, cukrovky, srdcových ochorení a niektorých druhov rakoviny. Kúpte si mestský či horský bicykel, pravidelne jazdite a váš imunitný systém pôjde raketovo hore.

Ak chcete začať s bicyklovaním, je dôležité si vybrať vhodný bicykel, ktorý zodpovedá vašej výške, váhe a terénu, v ktorom plánujete jazdiť. Bicykel by mal byť pohodlný a disponovať doplnkami, ktoré vám spríjemnia cyklistické výlety. Kvôli bezpečnosti odporúčame k bicyklu dokúpiť aj prilbu, rukavice, reflexné prvky a iné doplnky zo stránok obchodu inSPORTline.

Náš tip: Ak vás trápia vážne zdravotné problémy alebo ste inak fyzicky obmedzení, poraďte sa s lekárom, aké cvičenie a v akej intenzite je pre vás vhodné.

Cyklistika pre ľudí každého veku

Bicyklovanie je vhodné pre ľudí rôzneho veku, a to vrátane detí a seniorov. Práve dve spomínané skupiny zlepšia vďaka cyklistike motoriku, psychickú pohodu, rovnováhu a fyzickú kondíciu.  Bicyklovanie je pre deti a seniori možnosťou, ako tráviť čas v prírode a nadväzovať kontakty s inými rovesníkmi. Špeciálny detský bicykel pre najmenších alebo elektrobicykle pre seniorov zaručia bezpečnú jazdu.

Ak potrebujete motivovať deti a seniorov k bicyklovaniu, pomôžte im nájsť nielen vhodný bicykel, ale tiež trasu. Bicyklovať sa môžu v parku, okolo domu, po cyklostrase alebo v lese. Bicyklovanie by malo byť pre každého zážitok, nie povinnosť.

Náš tip: Nezabudnite deti naučiť pravidlá bicyklovania ako je jazda po pravej strane, porozumenie dopravným značkám, používanie zvončeka a svetiel.

Investujte do zdravia, investuje do bicykla

Bicyklovanie je nielen zábavou, ale tiež formou rehabilitácie. Cyklistika je šetrná ku kĺbom, chrbtici a celkovo k pohybovému aparátu. Z uvedených dôvodov je bicyklovanie vhodné pre ľudí s artritídou, osteoporózou alebo bolesťami chrbta. Bicyklovanie tiež pomáha zlepšovať cirkuláciu krvi, hojenie rán a je prevenciou trombózy. Pociťujete úzkosť a máte depresiu? Jazda na bicykli vám pomôže sa cítiť lepšie a vyčistiť si hlavu.

Náš tip: S bicyklovaním začínajte postupne, každý deň pridávajte minúty a tiež intenzitu. Vyberte si trasu, ktorá vám vyhovuje a vyvoláva vo vás príjemné pocity. Najviac prospešné pre zdravie je bicyklovanie s rodinou alebo priateľmi.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

 

 

You may also like