Prečo je impregnácia turistickej obuvi dôležitá?

by redakcia kankan
0 comment

Kvalitná turistická obuv nestojí pár eur, ale je pre ľudí, ktorí to myslia s trekingom vážne, nevyhnutnou súčasťou výbavy. Aby vám obuv dobre slúžila, je potrebné sa o ňu starať a pravidelne ju impregnovať. Impregnácia je proces, ktorý zvyšuje odolnosť obuvi voči vode, nečistotám a opotrebeniu. Impregnáciou predlžujete životnosť obuvi, zvyšujete jej komfort a funkčnosť.

Prečo je nutné turistickú obuv pravidelne impregnovať?

Dôvodov, prečo je nutné pravidelne turistické topánky impregnovať, je veľa. Medzi najdôležitejšie patria nasledujúce dôvody:

  • Impregnácia zabraňuje vsiaknutiu vody do obuvi, čím chráni naše nohy pred premočením, podchladením a možnými zdravotnými problémami. Vlhkosť presiaknutá do topánok zhoršuje tepelnú izoláciu obuvi a zvyšuje jej hmotnosť. Impregnácia je obzvlášť dôležitá pri obuvi s membránou. Ak je vrchný materiál obuvi mokrý, membrána stráca svoju účinnosť a obuv prestáva byť nepremokavá.
  • Impregnácia zabraňuje prenikaniu nečistôt do štruktúry materiálu, čím uľahčuje čistenie a udržiavanie obuvi. Bez impregnácie môžu nečistoty poškodzovať povrch obuvi, spôsobovať zápach, tvorbu plesní a zachytávanie baktérií. Impregnácia chráni obuv pred slnkom, vetrom, mrazom a inými poveternostnými vplyvmi, ktoré degradujú jej vlastnosti a vzhľad.
  • Impregnovaná turistická obuv je pevnejšia a zároveň si zachováva pružnosť. Impregnáciou predídete jej praskaniu, trhaniu alebo lúpaniu zvršku. Impregnácia je veľmi dôležitá najmä pri koženej obuvi, ktorá môže vyschnúť a stratiť svoje vlastnosti. Impregnáciou zlepšíte vzhľad koženej turistickej obuvi, dodáte jej lesk a farbu.

Ako impregnovať textilné a kožené turistické topánky?

Na trhu existuje množstvo impregnačných prípravkov, ktoré sa líšia podľa zloženia, formy a spôsobu aplikácie. Pri výbere impregnácie je potrebné brať do úvahy typ a materiál obuvi, ktorú chcete impregnovať. Nie každý prípravok je vhodný na daný typ materiálu. Základným pravidlom je, že impregnáciu musíte nanášať vždy na suchú a čistú obuv, aby sa dosiahla maximálna účinnosť. Impregnáciu opakujte podľa potreby, zvyčajne raz za sezónu alebo po tom ako sa pánska a dámska turistická obuv namočí.

Impregnácia textilnej turistickej obuvi

Textilná obuv je obuv vyrobená z rôznych druhov textílií ako je napríklad bavlna, polyester, nylon alebo kombinácia týchto materiálov. Textilná obuv je ľahká, priedušná a pohodlná, ale zároveň náchylnejšia na premočenie a poškodenie. Preto je potrebné ju impregnovať prípravkami, ktoré sú určené na textil. Tieto prípravky sú zvyčajne vo forme sprejov. Spreje sú na aplikáciu jednoduché. Nastriekate ich zo vzdialenosti asi 20 cm po celom povrchu zvršku topánok. Spreje nezmenia vzhľad ani farbu obuvi, nebránia odvodu vlhkosti zvnútra von.

Impregnácia koženej turistickej obuvi

Kožená obuv je obuv vyrobená z prírodného alebo umelého materiálu, ktorý napodobňuje vlastnosti pravej kože. Je to obuv pevná, odolná a elegantná, ale zároveň náročnejšia na údržbu a impregnáciu. Kožené turistické topánky musíte impregnovať prípravkami určenými len na kožu. Tieto prípravky sú zvyčajne vo forme tukov, voskov, krémov alebo olejov, ktoré sa nanášajú na obuv pomocou handričky, hubky a prípadne kefky s jemnými štetinami. Impregnačné prípravky nielenže chránia kožu pred vodou a nečistotami, ale ju tiež vyživujú, hydratujú a obnovia farebnosť i lesk.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

You may also like