Jar je za dverami – je čas na jarnú údržbu auta

by redakcia kankan
0 comment

Jarná údržba auta je dôležitá nielen pre zachovanie jeho vzhľadu a funkčnosti, ale aj pre zvýšenie jeho bezpečnosti a životnosti. Po zime, keď auto bolo vystavené nízkym teplotám, snehu, ľadu, soli a štrku, je potrebné vykonať niekoľko krokov, aby sa auto pripravilo na jarné a letné počasie. Nasledujúce kroky by ste mali v priebehu marca zrealizovať a budete na jarnú jazdu dokonale pripravení.

Vymeňte olej a olejový filter

Nielen prezúvanie, kedy meníte zimné za letné pneumatiky je dôležité. Ak zanedbáte niektorú časť jarnej údržby, môže vás následná oprava stáť viac ako pneumatiky kormoran. Olej je nevyhnutný pre správne mazanie a chladenie motora. Po dlhšom používaní sa olej znečisťuje a stráca svoje vlastnosti. Preto je odporúčané vymeniť olej a olejový filter aspoň raz za rok alebo podľa intervalu určeného výrobcom auta. Výmena oleja a olejového filtra zlepší výkon a účinnosť motora, zníži spotrebu paliva a emisie, predĺži životnosť motora.

Skontrolujte a doplňte kvapaliny

Okrem oleja je potrebné skontrolovať a doplniť aj ďalšie kvapaliny, ktoré sú nevyhnutné pre správnu funkciu auta. Medzi ne patria:

  • Chladiaca kvapalina: chráni motor pred prehriatím a zamrznutím. Je potrebné skontrolovať jej stav. V prípade potreby ju doplniť alebo vymeniť.

Chladiacu kvapalinu by ste mali vymeniť každých dva až päť rokov podľa typu kvapaliny a odporúčania výrobcu auta.

  • Brzdová kvapalina: prenáša tlak z pedálu na brzdy. Je potrebné skontrolovať jej hladinu a farbu. Brzdovú kvapalinu by ste mali vymeniť každé dva až tri roky.
  • Kvapalina do ostrekovačov: umožňuje čistenie predného a zadného skla. Kvapalina do ostrekovačov sa mení podľa ročného obdobia. V zime sa využíva nemrznúca.

Skontrolujte stav stieračov

Stierače sú kľúčové pre vašu bezpečnosť, a to hlavne počas daždivej jari. Po zime môžu byť stierače poškodené alebo opotrebované, čo môže spôsobiť neefektívne čistenie čelného skla a znížiť schopnosť videnia stavu vozovky. Skontrolujte stav stieračov a vymeňte ich, ak sú poškodené alebo ak na skle zanechávajú šmuhy. Oplatí sa tiež skontrolovať strešný box a iné doplnkové príslušenstvo auta.

Skontrolujte funkčnosť svetiel

Dobre fungujúce svetlá sú dôležité, aby ste vy dobre videli a boli videní. Skontrolujte všetky svetlá, vrátane svetiel vpredu, vzadu a blikacích svetiel. Ak zistíte, že niektoré žiarovky nefungujú, vymeňte ich ihneď. Je tiež dôležité pravidelne čistiť svetlá, aby ste zabezpečili maximálnu svetelnú výkonnosť. Počas jarnej výmeny pneumatík si nechajte nastaviť sklon svetlometov, aby protiidúce autá neoslňovali.

Dôležitosť jarnej údržby auta nemožno preceňovať. Pravidelná údržba a kontrola vášho vozidla môže predísť vážnym problémom a zabezpečiť bezpečnejšiu a plynulejšiu jazdu. Dodržiavajte uvedené tipy a  svoje vozidlo perfektne pripravíte na jarnú sezónu.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like