Kde nakupovať dizajnové kúsky, keď vás omrzí IKEA

by redakcia kankan
0 comment

Predajňa pripomínajúca bludisko, ikonická žltá, respektíve modrá, taška, legendárne mäsové guličky, ale predovšetkým finančne dostupný dizajnový nábytok. Taká je preslávená IKEA, na ktorú mnohí nedajú dopustiť. Kam sa ale vydať, keď chcete mať doma originálnejšie kúsky? Možností je niekoľko.

Určite si svoj štýl

Než sa pustíte do zariaďovania svojho domova, rozmyslite si, do akého kabátu ho oblečiete. Zvolíte industriálny štýl s tmavými metalickými prvkami, alebo uprednostníte svetlé farby, levanduľu a klasické drevené stoličky natreté nabielo, aby ste vytvorili sviežu atmosféru ako v Provensálsku? Či sa snáď s pomyselným strojom času vrátite o pár dekád späť a vybavíte sa hravým retro nábytkom? Už viete? Tak ideme nakupovať!

Zariaďujte ekologicky

Predovšetkým mladá generácia si obľúbila starožitníctvo, blšie trhy a takzvané swapy, teda výmenné obchodovanie. Vďaka nim môžete získať mnoho štýlových kúskov, najmä pokiaľ sa chystáte svoju domácnosť ladiť do industriálneho alebo retro štýlu. Ceny bývajú spravidla nižšie ako v bežnej predajni s nábytkom. Svoj úlovok si navyše môžete upraviť k obrazu svojmu bez výčitiek k pôvodnému návrhárovi.

Upcycling jede

Pri ekologickom vybavení ešte chvíľu zostaneme. V súčasnosti okrem blšiakov frčí aj takzvaný upcycling. Táto metóda sa sústredí na maximálne využitie vecí, ktoré doslúžili svojmu prvotnému účelu, a na ich „vylepšenie“. Typickým príkladom je napríklad Picassova socha „Býčia hlava“ vytvorená zo starého cyklistického sedla a riadidiel. Upcyklovať sa dá však aj nábytok. Rozbila sa vám knižnica? Použite nepoškodené police na tvorbu novej alebo ich navŕtajte do steny. Máte staré hojdacie kreslo po babke? Natrite ho inou farbou. Buď si ho môžete nechať, alebo ho predajte a získané peniaze následne investujte do interiéru.

Podporujte miestnych podnikateľov

Asi najoriginálnejšie si svoj domov zariadite, keď sa obrátite na malých podnikateľov. Stolári vám zhotovia nábytok na mieru, o dekorácie či štýlové osvetlenie sa postarajú sklári. Zveriť sa môžete aj do rúk šikovných výrobcov keramiky alebo čalúnnikov. Síce to nie je tak budget-friendly ako starožitníctvo alebo upcycling, hriať vás ale môže myšlienka, že podporujete lokálne remeslá a vybavujete svoj domov nevšednými prvkami, aké by ste v iných domácnostiach len ťažko hľadali.

Boutique shopy

Naozaj exkluzívne kúsky, za ktoré si však priplatíte, nájdete v boutique shopoch. Tam mnohokrát narazíte aj na odborníkov, ktorí vám poradia nielen so štýlom, ale aj s rozložením nábytku a tvorbou rozpočtu. Najať si však môžete aj svojho interiérového dizajnéra, ktorý vám odporučí osvedčených výrobcov a produkty.

 

Zdroj obrázku: New Africa / Stock.adobe.com

 

Anežka Šebková

Copywriter

 

You may also like