5 vecí, ktoré budete pri natieraní stien potrebovať

by redakcia kankan
0 comment

Maľovaniu stien sa raz za čas nevyhne žiadna domácnosť. Po pár rokoch stráca farba sýtosť, steny sa zašpinia a potrebujú premaľovať. Táto činnosť nie je zložitá a bez problémov ju zvládnete aj bez odborníka. Aby ste dosiahli profesionálne výsledky a zaistili hladký priebeh práce, je dôležité mať k dispozícii správne vybavenie. Ktorých 5 vecí budete potrebovať pri natieraní stien?

1. Rebrík

Pre natieranie stien vo výške budete potrebovať stabilný a spoľahlivý rebrík. Najlepším typom rebríka pre natieranie je rebrík typu štafle. Jeho najväčšou výhodou je to, že pri maľovaní stropu nemusíte z rebríka zísť. Na tomto rebríku sa dá pohybovať po miestnosti. Zároveň je možné na štafle zavesiť vedro s farbou. Drevené štafle neodporúčame, pretože sú veľmi ťažké. Medzi najviac kvalitné a ľahké patria hliníkové rebríky. V miestnostiach s nižším stropom vám budú stačiť hliníkové schodíky alebo teleskopická tyč.

2. Štetce a valčeky

Ďalšou nevyhnutnou pomôckou pri maľovaní stien sú štetce a valčeky. Štetce sú vhodné na natieranie rohov, ťažko dostupných miest a detailov. Valčeky použite na natieranie veľkých rovných plôch. Existuje veľa rôznych typov valčekov, s rôznou dĺžkou vlasu a z rozmanitých materiálov. Pre natieranie stien sa najčastejšie používajú valčeky s dĺžkou vlasu 10-15 mm z ovčej vlny alebo syntetických materiálov.

3. Farby

Pri výbere farby je dôležité zvážiť typ povrchu, požadovaný efekt a trvácnosť farby. Ak chcete, aby farba vydržala dlho a odolala opotrebovaniu, vyberte si farbu s vysokou krycou schopnosťou. Existujú aj farby, ktoré sa dajú umývať, farby odolávajúce poškriabaniu či farby, ktoré bránia šíreniu plesní. Ak neviete nájsť vhodný odtieň, miešaním farieb si môžete vytvoriť jedinečný odtieň. V obchodoch s farbami predávajú všetky druhy farieb, lak na drevo, farby miešajú a predávajú tiež  pomôcky na maľovanie.

4. Krycie fólie a pásky

Krycie fólie a pásky vám pomôžu ochrániť podlahu, nábytok a ostatné predmety pred znečistením farbou. Fólie slúžia na prekrytie väčších častí miestnosti, nábytku a podlahy. Páskou oblepte okraje stien, dverí a okien. Nezabudnite ani na zásuvky a parapety.

5. Pracovné oblečenie

Pri natieraní stien použite staré oblečenie alebo si kúpte pracovnú kombinézu. Nezabudnite chrániť oči okuliarmi a ruky pracovnými rukavicami. Ak natierate strop, odporúčame použiť aj čiapku.

Okrem týchto 5 základných vecí budete potrebovať aj ďalšie pomôcky ako napríklad nádobu na miešanie farby, handry na utieranie štetcov a valčekov, vedro so stieracou mriežkou, brúsny papier a maliarsku špongiu.

 

 

You may also like