Bežné príčiny bolesti brucha u tehotných žien

by redakcia kankan
0 comment

Tehotenstvo je obdobie plné radosti, očakávania a samozrejme zmien v tele. Jeden z bežných javov, ktorý môže sprevádzať túto špeciálnu etapu života je bolesť brucha. Zatiaľ čo mnohé ženy zažívajú túto bolesť v rámci prirodzeného vývoja tehotenstva, niekedy sa môže stať záhadou, prečo a ako vzniká. Pri tehotenstve je bolesť brucha očakávaným problémom a existuje veľa jej možných príčin.

Rast maternice

S každým týždňom tehotenstva sa maternica rozrastá, čo môže spôsobiť tlak a bolesť v dolnej časti brucha. Ako maternica rastie, s ňou sa musia prispôsobiť aj väzy, ktoré ju podporujú. Rozťahujúce sa väzy spôsobujú bolesť a ťahavé pocity v bruchu, najmä keď sa žena pohybuje, mení postavenie alebo aj počas bežných každodenných aktivít. Tento rozťahovací proces môže byť pociťovaný ako ostrá bolesť, pichanie alebo ťahanie v bokoch a dolnej časti brucha. 

Tráviace problémy 

Zmeny v hladine hormónov môžu výrazne ovplyvniť aj tráviaci systém. Pritom vznikajú problémy ako zápcha a nadúvanie. Tieto problémy môžu spôsobovať bolesti brucha, čo je počas tehotenstva obzvlášť znepokojujúce. Taktiež zvýšená hladina hormónov ovplyvňuje funkciu spodnej časti pažeráka, čo môže spôsobiť pálenie záhy, bolesť a zápal žalúdka.

Kontrakcie

Kontrakcie maternice, nazývané aj “falošné kontrakcie,” spôsobujú ľahké bolesti brucha. Sú to pripravujúce kontrakcie, ktoré nie sú zvyčajne veľmi bolestivé, ale sú pociťované ako tlak alebo stiahnutie. Vyskytujú sa v druhej polovici tehotenstva a je to prirodzená súčasť prípravy tela na pôrod.

Napätie svalov

Zväčšujúce sa brucho spôsobuje napätie v svaloch, čo následne vedie k bolestiam v rôznych častiach brucha. Posturálne zmeny, ktoré súvisia s rastom v tehotenstve, tiež prispievajú k napätiu a nepríjemným pocitom.

Bez ohľadu na príčinu bolesti brucha v tehotenstve, je vždy dôležité konzultovať bolesti s lekárom, aby sa vylúčili vážne problémy. Tomuto obdobiu života venujte osobitnú pozornosť a starostlivosť, aby sa zabezpečila pohoda a bezpečnosť vás a vášho nenarodeného dieťatka.

 

 

 

 

 

 

 

You may also like