Ako sa pripraviť na jazdu so štvorkolkou počas zimy

by redakcia kankan
0 comment

Zima je pre väčšinu milovníkov štvorkoliek časom, kedy stroj zazimujú. Existuje však skupina priaznivcov divokej jazdy, ktorí sa nevzdajú driftovania so štvorkolkou ani v zime. Pre túto skupinu jazdcov je kľúčové sa o stroj v zime starať viac ako v lete. Pred a po každej jazde realizujte nasledujúce kroky, ktoré udržia vaše terénne vozidlo v perfektnom stave aj počas mrazov.

Dôkladné čistenie a údržba

Pre zimnú jazdu je dôležité, aby štvorkolka bola čistá a pravidelne udržiavaná. Po každej jazde z nej odstráňte všetky zvyšky bahna, piesku a iných nečistôt, ktoré sa mohli nazbierať na stroji počas terénnych výletov. Skontrolujte, či nie sú v konštrukcii nejaké praskliny alebo poškodenia, ktoré by sa mohli vplyvom zimných podmienok zhoršiť. Ak poškodenie objavíte, stroj zavezte do servisu.

Overenie brzdového systému a výmena pneumatík

Bezpečnosť je na prvom mieste, preto nezabudnite preskúmať brzdový systém. Skontrolujte stav brzdových platničiek, diskov a brzdových hadíc. Ak sú potrebné opravy alebo výmena, postarajte sa o opravu ešte pred zimou. Brzdy sú pre štvorkolky can am pri rýchlej jazde veľmi dôležité.

Zmena pneumatík na zimné s hlbokým dezénom je dôležitá pre bezpečné jazdenie v zasnežených podmienkach. Skontrolujte aj tlak vzduchu v pneumatikách, pretože správny tlak zabezpečuje optimálny kontakt s povrchom a minimalizuje opotrebovanie pneumatík. Počas jazdy v hlbokom snehu vymeňte pneumatiky za snežné pásy.

Výmena oleja a filtrov

Výmena oleja a filtrov je v zime dôležitým krokom. Čerstvý olej pomáha chrániť motor pred koróziou a zabezpečuje, že štvorkolka bude pripravená na bezproblémový štart aj počas mínusových teplôt. Nezabudnite tiež vymeniť vzduchový a olejový filter.

Starostlivosť o batériu

Nízke teploty môžu negatívne ovplyvniť výkon batérie. Ak budete v zime menej jazdiť, je lepšie po každej jazde batériu odpojiť a uložiť na suché miesto. Občas skontrolujte kapacitu batérie a v prípade potreby ju dobite. Nenechávajte batériu vo vlhkom prostredí, kde by mohla skorodovať.

Ošetrenie antikoróznym sprejom

Tak ako i iné vozidlá, sú aj štvorkolky náchylné na korodovanie istých častí. Zimné podmienky, najmä soľné roztoky na cestách, môžu spôsobiť koróziu. Aby ste predišli poškodeniu, naneste na exponované kovové časti vhodný antikorózny sprej. Sprej naneste aj pod predné a zadné nárazníky, podvozok a iné kritické časti stroja.

Správne garážovanie

Vďaka správnemu uskladneniu štvorkolky môžete minimalizovať riziko poškodenia a udržať ju v optimálnom stave. Uložte štvorkolku na suché miesto, ideálne v garáži alebo pod prístreškom. Ak to nie je možné, zakryte stroj kvalitnou nepremokavou plachtou.

Na jazdenie počas zimy potrebujete výkonnú a stabilnú štvorkolku. Všetky parametre stroja je možné nakonfigurovať na stránke https://www.brp-world.com/sk/sk/nakupne-nastroje/customise-your-own-off-road.html.

 

 

 

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

 

You may also like