Histamínová intolerancia vs. alergia na víno: aké sú rozdiely?

by redakcia kankan
0 comment

Histamínová intolerancia a alergia na víno sú dve odlišné reakcie organizmu na konzumáciu vína, ktoré môžu spôsobiť nepríjemné symptómy. Histamínová intolerancia je spojená s problémami v metabolizme histamínu, ktorý je prítomný vo víne. Na druhej strane, alergia na víno je imunitnou reakciou na zložky vo víne, najčastejšie na bielkoviny.

Je to alergia alebo intolerancia?

Histamínová intolerancia je stav, pri ktorom telo nedokáže správne metabolizovať histamín, chemikáliu prítomnú v potravinách, vrátane vína. To môže spôsobiť nepríjemné príznaky ako začervenanie kože, svrbenie, hnačku a bolesť hlavy. Väčšina ľudí s touto intoleranciou si môže dopriať pohár vína ak dodržia určité opatrenia, ako napríklad preferovanie vína s nižším obsahom histamínu.

Na druhej strane alergia na víno je imunitnou reakciou na proteíny alebo zložky výrobných procesov vína. Príznaky alergie môžu byť vážnejšie a zahŕňajú problémy s dýchaním, vyrážky a opuchy.

Alergia na víno a histamínová intolerancia sú dva rôzne stavy, ktoré môžu mať podobné príznaky. Vedeli ste, že víno obsahuje histamín, čo je látka, ktorá spôsobuje alergické reakcie? Ak vás zaujíma viac o týchto dvoch stavoch a ich rozdieloch, tu máte prehľad.

Alergia na víno

  • Je to imunitná reakcia organizmu na proteíny nachádzajúce sa vo víne.
  • Príznaky môžu zahŕňať svrbenie, opuchy pery alebo tváre, začervenanie kože a ťažkosti s dýchaním.
  • Ide o vážnejšiu alergickú reakciu a vyžaduje si lekársku pomoc.

Histamínová intolerancia

  • Je neschopnosť organizmu správne spracovať histamín obsiahnutý vo vínach.
  • Príznaky môžu zahŕňať bolesti hlavy, zažívacie problémy ako hnačka či nevoľnosť a v niektorých prípadoch aj začervenanie kože.
  • Ide o metabolickú poruchu a nie o imunitnú reakciu.

Ak máte podozrenie, že trpíte jednou zo týchto porúch, odporúčame sa poradiť s lekárom alebo alergológom. Tí vám pomôžu s diagnostikou a vhodným liečebným plánom. Vždy je dôležité sledovať svoje telo.

Víno bez histamínu

Keďže histamínová intolerancia je neschopnosť organizmu správne spracovať histamín vo víne, máme pre vás skvelú správu. Výroba vína napreduje a vinárstva dokážu vyrobiť bezhistamínové víno.

Bezhistamínové víno, často označované aj ako “low histamine wine” alebo “histamine-free wine,” je druh vína, ktoré je vyrobené tak, aby obsahovalo nízke množstvo histamínu. Histamín je biogénna aminová látka, ktorá môže vyvolať histamínovú intoleranciu u niektorých ľudí, čo vedie k rôznym nežiaducim reakciám po konzumácii vína.

Výrobcovia bezhistamínového vína sa snažia minimalizovať obsah histamínu v procese výroby vína, aby umožnili ľuďom, ktorí trpia histamínovou intoleranciou, konzumovať víno bez rizika nežiaducich symptómov. Tieto vína sú spravidla testované na obsah histamínu a snažia sa používať techniky výroby, ktoré minimalizujú hromadenie tejto látky.

Je však dôležité mať na pamäti, že nie je možné vyrobiť víno, ktoré by bolo úplne bez histamínu, pretože histamín je prítomný v hrozne a je súčasťou prirodzeného fermentačného procesu vína. Nízkohistamínové víno sa však snaží znižovať jeho obsah na minimálnu úroveň.

Ak trpíte histamínovou intoleranciou a chcete vyskúšať bezhistamínové víno, mali by ste sa poradiť s lekárom alebo odborníkom na výživu a zvážiť, či je to pre vás vhodná voľba. Tieto vína môžu byť dostupné vo vybraných obchodoch s vínom alebo priamo od výrobcu.

 

You may also like