Posilňovacie a kardio stroje ako cesta k zdraviu a kondícii

by redakcia kankan
0 comment

Kult tela je vidieť na každom kroku. Fitness centrá praskajú vo švíkoch a stroje či pomôcky na domáce tréningy sa predávajú lepšie ako teplé rožky. V súčasnosti, keď sa stále viac ľudí zaujíma o svoje zdravie, posilňovacie a kardio stroje sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou tréningov. Aké sú rozdiely medzi posilňovaním a kardio cvičením? Ktoré stroje sú najviac efektívne?

Posilňovacie stroje formujú svaly a tvarujú postavu

Posilňovacie stroje sú vždy zamerané na istú svalovú partiu. Napríklad stroj na hrudník pomáha precvičiť prsné svaly a ramená. Posilňovací stroj ako bench press formuje a definuje svaly, čo vedie k vytvoreniu pevnej hrudnej partie. Väčšina strojov na posilňovanie sa predáva aj v prevedení na doma, avšak stroje určené do fitness centier sú výkonnejšie a majú zväčša viac funkcií.

Len v máloktorej domácnosti nájdete toľko priestoru, aby ste si mohli dovoliť cvičiť na multifunkčnej posilňovacej veži. Multifunkčné posilňovacie stroje poskytujú možnosť precvičiť celé telo na jednom zariadení. Vďaka rôznym príslušenstvám a možnostiam nakladania závaží môžete popracovať na všetkých svaloch  vrátane chrbta, ramien, brušného svalstva alebo svalov na nohách. Prezrite si ponuku e-shopu inSPORTline, kde nájdete aj menšie prevedenia týchto strojov určených na domáce vyžitie.

Nemáte v byte miesto alebo si posilňovací stroj nemôžete dovoliť z finančného hľadiska? Každý stroj sa dá nahradiť menšími pomôckami. Svoje malé fitness centrum si doma vybudujete vďaka lavičke na cvičenie, činkám, odporovým gumám a hrazde na stenu.

Kardio stroje pomáhajú budovať kondíciu

Oveľa častejšie ako posilňovacie stroje nájdete v nejednej domácnosti kardio prístroje. Sú skladnejšie a cenovo výhodnejšie. Najviac populárny je bežiaci pás. Bežiaci pás je vskutku ideálny stroj pre efektívny kardio tréning. Jeho pohyblivý pás umožňuje simuláciu behu alebo chôdze. Voľbou intenzity a sklonu dokážete spáliť veľa kalórií a posilniť nohy i zadok. Bežiace pásy sú k dispozícii v rôznych prevedeniach pre domáce použitie.

Za bežiacim pásom v tesnom závese v popularite stojí eliptický trenažér. Eliptický trenažér kombinuje pohyby ako pri behu, chôdzi a lyžovaní. S jeho pomocou precvičíte celé telo bez nadmerného zaťaženia kĺbového aparátu. Spaľovanie pri cvičení na eliptickom trenažéri je rovnako efektívne ako na bežiacom páse.

V závere spomenieme ešte cyklistický trenažér, ktorý je nevyhnutnou pomôckou pre priaznivcov cyklistiky. Keď vám počasie nedovolí vytiahnuť von bicykel, rovnako skvele si dokážete zajazdiť na trenažéry. Tento kardio stroj posilňuje svaly dolnej časti tela a zlepšuje vytrvalosť.

Kombinujte posilňovanie s kardio tréningom

Posilňovanie a kardio tréning majú kľúčovú úlohu pri dosahovaní optimálnej kondície. Posilňovanie tvaruje svaly a vytvára pevnú postavu, zatiaľ čo kardio tréning zvyšuje vytrvalosť a podporuje chudnutie. Kombinácia oboch typov tréningu prináša najlepšie výsledky pre celkové zdravie a fyzickú kondíciu.

Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

 

You may also like