Prečo je kolagén pre telo dôležitý? Toto sú najčastejšie dôvody!

by redakcia kankan
0 comment

Kolagén patrí medzi základné zložky pokožky, vlasov, nechtov, ale aj kĺbov v tele. Je dôležitou zložkou, ktorá je jednoducho v organizme nenahraditeľná. Vedeli ste však o tom, že po 25. roku života množstvo kolagénu v tele výrazne klesá?

Čo je to vlastne kolagén? Vo všeobecnosti ide o druh štrukturálnych bielkovín. Prirodzene sa nachádza v koži, ale aj spojivových tkanivách nielen zvierat, ale aj ľudí. Tvorí približne 30 % celkového proteínu v tele, pričom má priam nenahraditeľné úlohy. Napríklad, podporuje funkciu kĺbov, spevňuje pokožku tela a vlasom dodáva vitalitu. Keď množstvo kolagénu ubúda, je dôležité ho tým správnym spôsobom podporiť. Aké metódy sú tie najlepšie?

Kolagén zo stravy – účinné doplnenie?

Áno, je pravda, že istý podiel kolagénu môžete získať aj zo stravy. Táto dôležitá bielkovina sa nachádza hlavne v mäsa a živočíšnych produktoch. Nejde len o samotné mäso, ale tiež aj vývar alebo aspiky. Bohatým zdrojom kolagénu sú tiež tučné ryby, vajíčka, orechy, citrusy a paprika. Istý podieľ sa nachádza aj v listovej zelenine či citrusoch. Takéto potraviny však možno nekonzumujete v dostatočnom množstve a preto nedochádza k správnemu dodaniu kolagénu do organizmu.

Výživové doplnky ako to správne riešenie

Keďže v strave nemáte zaručené, že ste prijali do tela dostatok kolagénu, skvelým riešením sú výživové doplnky. Napríklad, kolagén pre ženy v podobe drinku je obľúbenou voľbou pre mnohých ľudí. Tieto drinky sú výbornej chuti a navyše aj bez cukru, laktózy a lepku. Užívať ich tak môže skutočne každý. Dokonca, nápoje tohto druhu obsahujú 100 % bioaktívny morský kolagén a ďalšie zložky, ktoré majú pozitívny vplyv na pleť, vlasy alebo nechty.

Kolagén zlepšuje stav pleti

Nepáči sa vám vaša pleť, máte pocit, že na nej dokážete neustále nájsť nejaké nedokonalosti a chceli by ste zlepšiť jej stav? V tom prípade je výborným riešením práve kolagén, ktorý dokáže zabezpečiť výrazné zlepšenie pleti. Pokožke totiž dodáva potrebné živiny, vďaka čomu je pleť pevná, mladistvá a priam očarujúca, bez nedostatkom. Kolagén na pleť tak zaručene patrí medzi efektívne riešenia, ako zlepšiť jej stav. Dôležité je tiež používanie tých správnych produktov.

Je kolagén na vlasy potrebný?

Slabé, suché, krepovité a nepoddajné vlasy? V tom prípade im zaručene niečo chýba. Častokrát je to práve kolagén, ktorý sa považuje za jednu z kľúčových zložiek vlasov. Vitamíny na vlasy s obsahom kolagénu dokážu vlasom dodať lesk, zdravie a pružnosť. Dodanie živín podporuje ich rast a zároveň ich robí pevnejšími viac, ako kedykoľvek predtým.

Okrem iného, kolagén má priaznivý vplyv aj na celkovú pohyblivosť a vitalitu. Odporúča sa preto užívať aj preventívne.

You may also like