Otužovanie podľa metódy Wima Hofa

by redakcia kankan
0 comment

Vedomé posilňovanie imunity je pre človeka veľmi dôležité, obzvlášť v období chrípky a tiež aj v súčasnej epidemiologickej situácii. Ľudia, ktorí dbajú o svoje fyzické a duševné zdravie často praktizujú popri cvičení a zdravom stravovaní tiež otužovanie. Mnohí sa ho však boja, pretože si myslia, že by nevedeli vydržať v chlade a mohli by ochorieť. Treba povedať, že toto tvrdenie nemusí byť pravdou, ale aj môže.

Podstatné je mentálne nastavenie človeka a jeho prístup voči otužovaniu. Dôležitá je preto psychická a aj fyzická príprava predtým, než sa vrhnete do ľadového jazera. V súvislosti s otužovaním sa často skloňuje práve meno Wim Hof.

Kto je to Wim Hof?

Wim Hof  je bývalý holandský kaskadér, ktorého prezývajú aj „Iceman“. Túto prezývku získal zaslúžene po tom, čo prekonal mnoho rekordov. Išlo napríklad o výstup na horu Kilimandžáro len v kraťasoch, ponorenie do nádoby s ľadom na neuveriteľných 112 minút či plávanie pod ľadom. Wim Hof odkázal ľuďom, že každý človek vie rovnako využiť svoj potenciál a verejnosti predstavil svoju vlastnú metódu, ktorú šíri prostredníctvom svojho blogu, seminárov, videí a knihy.

V čom spočíva metóda Wima Hofa?

Toto cvičenie Wim postavil na troch dôležitých pilieroch – otužovanie, správne dýchanie a cvičenie mysle.

Otužovanie sa stalo v posledných rokoch čoraz viac populárnym. Vystavenie tela teplote okolo 15 °C má významný vplyv na náš organizmus. Mnohí športovci, atléti a známe osobnosti zaradili otužovanie do svojho života, dokonca podstupujú kryoterapiu, ktorá je však finančne náročná. Wim Hof predstavil lacnejšiu metódu, ktorú môžete vykonávať doma vo vani napustenej studenou vodou alebo v sprche. Pre začiatočníkov a menej odvážnych je samozrejme vhodnejšia sprcha, keďže si môžu teplotu priebežne nastavovať.

Druhým dôležitým pilierom je správne a hlboké dýchanie. Veľa ľudí žije v strese, dýchajú plytko a bohužiaľ si to málokedy uvedomujú. Wim Hof prináša vo svojich videách podrobný návod na vedomé dýchanie, ktoré začína 30 hlbokými nádychmi a pozvoľnými výdychmi. Následne treba zadržať dych a koncentrovať sa na seba samého, čo súvisí s tretím pilierom, ktorým je tréning mysle. Toto cvičenie je podobné meditácii, pričom necháte voľne plynúť všetky svoje myšlienky. Podrobný návod nájdete na Wimovom YouTube kanáli.

Cieľom tohto cvičenia je výrazne okysličiť organizmus, aby telo získalo viac energie. Pomáha tiež ľuďom trpiacim depresiou alebo úzkosťou a ovplyvňuje nervový systém. 

Ako začať otužovať?

Nie je správne hneď skočiť do ľadovej vody, treba ísť na to pomaly. Začať môžete v sprche tak, že striedavo budete na seba púšťať teplú a studenú vodu. Sprchu zakončite studenou vodou, ktorú si môžete najskôr pustiť len na nohy a následne prejdite pomaly aj na ostatné časti tela. Takto to robte niekoľko dní a keď sa budete cítiť, prejdite na nepretržité sprchovanie v studenej vode. Časom si zvyknete na chlad a uvidíte, koľko energie vám to dobije.

Keď sa budete cítiť odhodlane, môžete sa ísť otužovať do prírody na vzduch v ľahkom tričku alebo si zaplávajte v jazere. Vhodné je toto rozhodnutie konzultovať so svojím lekárom, ktorý posúdi váš zdravotný stav. Ak sa teda rozhodnete otužovať vonku, mali by ste dodržiavať niekoľko bezpečnostných pravidiel:

  • vždy majte pri sebe osobu, ktorá bude na vás dohliadať,
  • používajte čiapku a rukavice,
  • po tom, čo vyjdete z vody sa urýchlene osušte a oblečte,
  • pite horúci čaj na zahriatie,
  • dajte si nenáročnú fyzickú aktivitu, napríklad drepy.

Účinky otužovania na organizmus

Ľudia, ktorí pravidelne otužujú uvádzajú, že otužovanie zlepšuje cirkuláciu krvi, zmierňuje zápaly v tele, zlepšuje spánok a dobíja energiu. Tieto pocity sú však subjektívne a doposiaľ nebolo uskutočnených veľa výskumov.

Niekoľko výskumov dokázalo, že otužovanie pomohlo športovcom zmierniť bolesti svalov po výkone. Štúdia z roku 2011 ukázala, že cyklisti, ktorí absolvovali po tréningu 10 minútovú hydroterapiu, mali neskôr miernejšie bolesti svalov ako tí, ktorí sa otužovania nezúčastnili. Ďalej môže terapia chladom zlepšiť náladu či naštartovať metabolizmus. V budúcnosti by však mohlo byť vykonaných viacero výskumov ohľadom zdravotných benefitov otužovania.

Zdroje: https://www.healthline.com/health/cold-water-therapy#bottom-line

https://www.wimhofmethod.com/breathing-exercises

https://www.ceztrenera.sk/otuzovanie-wim-hof/

 

You may also like