Návody na správne používanie detskej autosedačky

by redakcia kankan
0 comment

Mať dieťa je jedným z najkrajších životných poslaní. Spája sa s množstvom radostí i výziev. Medzi ne patrí aj výber detskej výbavičky. Do nej patria detské kočíky, väčšinou v trojkombinácii. Nechýba ani detská postieľka, v ktorej dieťa pohodlne a bezpečne odpočíva. 

Detská autosedačka je takisto dôležitým bezpečnostným prvkom pri každom pobyte v aute. Povinnosť mať dieťa v autosedačke upravuje aj legislatíva. Na to, aby detská autosedačka spĺňala bezpečnostné kritériá a bola komfortná, je potrebné vedieť, ako ju správne používať. 

Tipy, ako sa správne používa detská autosedačka 

Mať dieťa v autosedačke je nutnosť, pretože aj malý náraz môže spôsobiť nepekné poranenia vyvíjajúceho sa organizmu. Detská autosedačka je predovšetkým o bezpečnosti a komforte. Okrem toho, že je potrebné vybrať si certifikovanú detskú autosedačku, je nutné  vedieť ju používať. Čo je  dôležité? 

Od narodenia dieťaťa približne do 15. mesiaca sa odporúča používať tzv. vajíčko, ktoré chráni hlavu i chrbticu dieťaťa. Musí byť upevnené v protismere jazdy ISOfix systémom, alebo bezpečnostnými pásmi, ideálne za sedačkou spolujazdca. Následne je možné tento typ autosedačky vymeniť za takú, v ktorej sedí a to podľa výšky dieťaťa. 

Pri starších deťoch platí, že detská autosedačka je povinnosť pri deťoch do troch rokov. Zároveň legislatíva upravuje aj to, že dieťa pod 150 cm s hmotnosťou do 36 kíl musí byť pripútané buď v autosedačke, alebo mať podsedák s opierkou chrbta. Čo sa týka podsedáka, ak má dieťa viac ako 36 kíl, ale menej ako 150 cm, je povinnosťou používať certifikovaný podsedák. Výška je v tomto smere kľúčová. 

Detská autosedačka môže byť aj na sedadle spolujazdca, avšak podľa štatistík nehodovosti to nie je najšťastnejšie riešenie. Ak sa tak rozhodnete, vypnite airbag. Samozrejme, dieťa je potrebné v sedačke bezpečne pripútať v závislosti od typu autosedačky. 

You may also like