Číslo na dom by malo s našim obydlím ladiť

by redakcia kankan
0 comment

Vedeli ste, že sa číslovanie domov robí už od čias Márie Terézie, ktorá ho vo februári 1770 uzákonila a medzi rokmi 1770 a 1771 tak prebehlo vôbec prvé číslovanie domov v obciach? Ešte nebolo trvalé, malo podobu na dvere kriedou napísaného čísla. Dnes vypadá inak a môže byť dokonca štýlové.

Ďalšia vlna, tentokrát prečíslovanie, sa realizovalo v rokoch 1805 až 1815. V 60. rokoch 19. storočia sa potom v niektorých mestách k číslu popisnému pridalo aj číslo orientačné. To sa udeľovalo podľa ulíc. Ako vypadá vaše označenie domu dnes? Pokiaľ vám pripadá pridelená tabuľka nevkusnou, pripevnite si vlastné číslo na dom.

Možností dizajnového či umeleckého očíslovania domu je pomerne dosť. Často sa nadchneme pre rôznu zdobenú keramiku. Avšak tá nemusí byť dostatočne trvácnou. Mala by byť pálená na vyššiu teplotu, aby bola odolná mrazu. Inak nevydrží a praskne.

Domové čísla, ktoré vydržia a reprezentujú

Lepším riešením sú kvalitné a vkusné čísla na dom, aké predáva e-shop Kľučka.sk. Firma ich ponúka v rôznych veľkostiach, v prevedení bronz, nerez, brúsený nikel, drevo, s čiernou povrchovou úpravou, ako medené (antik) a v ďalších prevedeniach. Ide obvykle o trvanlivé riešenia vhodné do exteriéru. Niektoré je vhodné ošetriť povrchovou úpravou. To je prípad drevených domových čísiel, ktoré vyžadujú ďalší ochranný náter.

Veľmi žiadaným typom domových čísiel sú odolné a vkusné domové čísla z bridlice. Údržbu nepotrebujú ani tie nerezové. Žiadanými sú dobre viditeľné a dizajnovo univerzálne čierne čísla na dom.

Nové čísla je možné upevniť rôznymi spôsobmi

Dnes sa pre upevnenie najčastejšie používa prosté nalepenie. V e-shope Kľučka.sk kúpite aj vhodné lepidlo na domové čísla. Montáž je preto veľmi jednoduchá a nevyžaduje žiadne náradie. Čísla ponúka e-shop za príjemné ceny. Sú v niekoľkých veľkostiach. Výška môže byť od 75 mm až po 200 mm.

You may also like