Kuna lesná ako neželaný návštevník domov a áut

by redakcia kankan
0 comment

Kuna lesná je nepríjemným škodcom pre majiteľov rodinných domov i áut. Je známa tým, že sa skrýva pod kapotami vozidiel, kde hľadá úkryt a teplo. V obydliach sa často usídľuje v nevyužívaných priestoroch ako sú povaly alebo pivnice. Jej prítomnosť spôsobí nielen materiálne škody, ale tiež vytváranie nehygienických, zdraviu škodlivých podmienok pre ľudí.

Zopár informácií o kune lesnej

Kuna lesná je zviera patriace do čeľade lasicovitých. Jej charakteristickými rysmi sú štíhle telo, krátky chvost a hustá kožušina s tmavým hrebeňom pozdĺž chrbta. Vyskytuje sa v lesných oblastiach Európy, Ázie a Severnej Ameriky. Kuna lesná je prevažne nočným zvieraťom, čo znamená, že jej aktivitu vo vašom okolí spozorujete počas noci.

Toto zviera je výborný lovec a živí sa rôznorodou potravou, ktorá zahŕňa malé cicavce, vtáky, hmyz alebo zvyšky ľudského jedla. Kuny sa dokážu rýchlo hýbať, sú vrtké, lezú i skáču. Lákajú ich ľudské príbytky či autá, kde budujú nory a ničia všetko okolo seba. Na povale často prehryzú káble alebo izoláciu. V aute zničia kabeláž i prívodové trubice k chladeniu a klimatizácii. Okrem toho svoje okolie zamoria výkalmi. Keď tieto situácie nastanú, nepremýšľajte dlho, ako sa zbaviť kuny a rýchlo konajte. Ideálne je však podobným škodám predísť a chrániť dom i auto odpudzovačmi.

Odpudenie kún pomocou elektronických odpudzovačov

S narastajúcim problémom s kunami lesnými boli vyvinuté moderné riešenia na ochranu áut a domov pred ich nežiaducim vpádom. Jedným z najefektívnejších prostriedkov je ultrazvukový odpudzovač. Elektronické zariadenia využívajú schopnosť kuny vnímať vysokofrekvenčné zvuky, ktoré sú pre ľudské ucho neškodné. Odpudzovač kún do auta či interiéru domu je pomerne lacný prístroj a jeho efektivita je vysoká.

Princíp účinku ultrazvukového odpudzovača

Ultrazvukové odpudzovače proti kunám vytvárajú vysokofrekvenčné zvuky, ktoré sú pre citlivé uši kún nepríjemné a rušivé. Tieto zvuky sa šíria pod kapotu vozidla a do obytných priestorov, kde vytvárajú nepriaznivé podmienky pre kunu, ktorá ich následne opúšťa.

Variabilné typy elektrických odpudzovačov

Bežné odpudzovače do auta sa jednoducho inštalujú a sú na prevádzku nenáročné. Prilepíte ich do priestoru pod kapotu auta a napojíte na batérie alebo na autobatériu. Interiérové odpudzovače stačí položiť na miesto, ktoré chcete chrániť. Existujú tiež prístroje s možnosťou umiestnenia v exteriéri, tieto bránia vstupu kuny do záhrady. Niektoré prístroje disponujú senzormi pohybu či LED svetlom, ktorý účinok zariadenia zvyšuje. Ich účinnosť môže byť ovplyvnená faktormi, ako je frekvencia ultrazvuku, typ vozidla a veľkosť chráneného územia.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

You may also like