O záhradu sa treba starať aj v zime

by redakcia kankan
0 comment

Ani v zimných mesiacoch by ste nemali zabúdať na svoju záhradu. Potrebuje starostlivosť a neustálu kontrolu, aby ste sa v teplejších častiach roku mohli tešiť z rastlín, ktoré ste si zasadili. Držte sa základných troch pravidiel a vaša záhrada sa vám neskôr patrične odmení.

Prvé pravidlo: Chráňte svoje rastliny

Teplomilnejšie rastliny potrebujú vašu zvýšenú pozornosť. Pred prízemnými mrazmi na začiatku zimného obdobia ich treba chrániť. Patria sem napríklad bylinky alebo jahody, ktoré treba pred poškodením mrazom prikryť dostatočne veľkou vrstvou čečiny alebo slameného mulču. Ak to neurobíte, rastliny síce môžu prežiť, no na regeneráciu si môžu vypýtať aj väčšinu jarných a letných týždňov. Ochrániť môžete aj ruže, jednotlivé výhonky proste zviažte dokopy a rovnako prikryte mulčom alebo čečinou.

Rastliny ktoré pestujete v črepníku umiestnite bližšie k domu, najlepšie do závetria na južnú stranu pozemku. Tie citlivejšie na teplo postavte vyššie, napríklad na podstavce či debničky. Kvetináče nakoniec môžete obaliť fóliou alebo jutovinou.

Pri drevinách, ktoré pestujete v črepníku alebo aj voľne v zemi, môžete v zime podporiť obalením kmeňa do jutoviny či netkanej textílie. Zvoľte radšej hrubšiu vrstvu.

Chrániť treba aj trávnik, ale úplne inak ako rastliny, ktoré celoročne na záhrade pestujete. Správne a kvalitne ošetrený trávnik treba v zime nechať oddychovať. Stúpaním poň môžete trávnik poškodiť. Najmä po zamrznutí stebiel trávy, môžete pošliapaním spôsobiť nenahraditeľné škoda. Časť trávniku môže zhnednúť alebo ukázať holé miesta.

Druhé pravidlo: Správny čas na údržbu

Chladné mesiace sa vyznačujú vegetačným pokojom. Práve preto je v tomto čase vhodné odstrániť zo záhrady choré či staré dreviny. Je to ideálny čas aj na strihanie ovocných stromov. Od decembra do februára omlaďte stromy, tie budú bez lístia a vďaka tomu lepšie uvidíte konáre, ktoré rastú nesprávne smerom do koruny, alebo sú staré a suché. Rezné rany ovocným stromom správne ošetrite a na jar sa budete tešiť zdravým drevinám. Ostrihať môžete aj drevnaté bylinky a kríky.

V prípade rastlín, ktorým listy opadávajú, pomôžte. Zbavte ich listov, ktoré ešte odpadnúť nestihli, aby tak mohli čo najskôr oddychovať. Spadnuté listy pozbierajte a odhoďte do kompostéru, aby zem mohla dýchať.

Tretie pravidlo: Myslite na regeneráciu

Ak máte v záhrade aj spevnené plochy či chodníky, ktoré môžu zamrznúť a šmýkať, určite myslite aj na posyp. V takýchto prípadoch sa najčastejšie používala posypová soľ. Ide však o agresívnu možnosť, ktorá nakoniec môže zničiť okolitý trávnatý porast. Zvoliť sa dá aj menej invazívna metóda. Takéto plochy môžete posypať napríklad odpadom z kávovaru. Pomletá káva zaručí odmrznutie a navyše bude výživná pre pôdu, keďže je bohatá na dusík, draslík či fosfor. Rovnako sa dá použiť aj piesok či drobné kamene.

Pri vyvýšených záhonoch tiež myslite na ľahšiu regeneráciu. Posypte ich dreveným popolčekom, ktorý obsahuje vápnik aj draslík. Vďaka tomu sa v záhonoch zasadené rastliny lepšie spamätajú po tuhej zime.

Dreviny môžu v tomto období utrpieť takzvané mrazové trhliny. Tie spôsobuje striedanie teploty, teda rýchli prechod z jedného obdobia do druhého. Práve preto je potrebné myslieť už v zime na ľahšiu regeneráciu stromov. Správna preventívna ochrana je bielenie kmeňu. Pri stromoch kontrolujte aj predčasné klíčenie. To sa rovnako môže stať pri rýchlej zmene teploty. Klíčenie v nesprávnom čase však dreviny vysilí, preto je lepšie klíčky odstrániť.

Aby sa záhrada správne prebudila do jarného obdobia, nesmie ju zasiahnuť žiadna choroba. Rastliny preto pravidelne kontrolujte či ich nenapadla pleseň alebo huby.

You may also like