Bráňte sa voči hluku opatreniami vo vlastnej obývačke

by redakcia kankan
0 comment

Ruch všade naokolo? Nie je nič horšie, keď si ani vo vlastnom domove nedokážete plnohodnotne oddýchnuť, pretože vás rušia susedia diskutujúci na balkónoch, hluk áut alebo stavbárske práce v okolí. Ako efektívne izolovať obývačku pred hlukom, aby ste si mohli užiť pokoj a pohodlie, ktoré si zaslúžite?

Stavte na kvalitné okná

Nič neizoluje pred okolitým hlukom lepšie ako kvalitné plastové alebo hliníkové okná s trojitým zasklením. Pokiaľ spozorujete trhliny v rámoch okien alebo dverí, vezmite do rúk silikónový tmel a diery vyplňte. Existujú aj okná s vyššími protihlukovými opatreniami, ktoré izolujú ešte lepšie ako bežné okná.

Potrebujete robustné dvere

V rušnej mestskej časti si nemôžete dovoliť mať na dome obyčajné plastové dvere. Siahnite po pevnejších kompozitných materiáloch, ktoré sú zhotovené z kombinácie dreva, plastu a ocele a okrem hluku sú účinné aj proti zlodejom. Certifikované jadro dverí má také protihlukové účinky, aké majú napríklad špeciálne ochranné pracovné slúchadlá.

Vylepšite akustické vlastnosti v priestore

V prázdnych priestoroch sa to, logicky, ozýva viac. Ak ale v obývačke pribudne viac nábytku, koberec a najlepšie ešte aj kvalitné závesy na okno, nielen vylepšíte akustiku v priestore, ale určite aj eliminujete aspoň časť zvukov prichádzajúcich zvonka. Pred hlukom vás ochránia aj žalúzie alebo rolety.

Spoznajte silu rastlín

Ak žijete v rodinnom dome, vysaďte si pred obývačku kríky alebo stromy, ktoré vám nepríjemné zvuky odrazia od stavby. Vopred si však premyslite ich výšku, pretože časom by vám mohla prekážať tma v priestore.

Tiež zvážte, na aké rastliny sa chcete z pohodlia pohovky najbližšie roky pozerať. Rastliny saďte vo vrstvách, čím hrubšia bariéra, tým lepšia izolácia. Využite najmä vždyzelené stromy a kry, aby ste si pohodlie užili aj v zime.

Murárske finty

Ak vás rušia zvuky prichádzajúce z ulice , môžete si steny oblepiť polystyrénom alebo sadrokartónom, akustickou penou či dlaždicami, ktoré majú tepelnoizolačné aj zvukovoizolačné vlastnosti. Pomôcť môže i vloženie minerálnej alebo sklenej vaty medzi múr a sadrokartónovú dosku. Vhodné sú tiež špeciálne omietky na stenu, ktoré majú vlastnosti izolačnej vrstvy.

Zainvestujte do rekuperácie

Nemáte dobrý pocit z toho, že sú vaše okná neustále zatvorené? Zaobstarajte si kvalitnú rekuperačnú jednotku. Vďaka nej nebude potrebné okná v domácnosti otvárať vôbec, a predsa bude mať vzduch optimálnu kvalitu. Rekuperácia vám domácnosť nielen vyvetrá, ale obsahuje aj filtre, ktoré vzduch čistia. Ruch z ulice nebude mať šancu.

Žijete v dvojdome? Izolácia je nutná

Nielen ruch z ulice môže ovplyvniť vaše pohodlie. Pokiaľ žijete v dvojdome, môžete počuť rôzne zvuky prichádzajúce od vašich susedov. Izolovať sa nemusíte len stavebnými trikmi, postačí miestnosť správne zariadiť.

Na stranu, ktorú máte so susedmi spoločnú, neumiestnite sedačku, ale radšej policu s knihami, ktorá miestnosť perfektne zaizoluje. Podobne to bude fungovať s akoukoľvek skriňou.

Vedeli ste, že na hluk sú citliví najmä starší ľudia, deti, tehotné ženy a tí, ktorí pracujú na zmeny? Znížením množstva hluku v priestore môžete zabrániť stresu, poruchám sústredenia, spánku či dokonca vzniku migrény. Využite kombináciu týchto trikov a užívajte si to doma tak, ako sa patrí.

You may also like