Aj Vianoce môžu byť bez odpadu. Skúste to!

by redakcia kankan
0 comment

Kopa baliacich papierov, darčekových tašiek, krabíc a plastu. Najkrajšie sviatky roka sa pritom dajú prežiť aj bez zbytočných odpadkov. Chce to len trošku kreativity a snahy. Aby sme vás v tom nenechali osamote, rozhodli sme sa pripraviť zoznam sviatočných stálic, ktoré môžete premeniť na eko riešenia.

Zdobenie domácnosti a vianočné dekorácie

Adventné obdobie sa vyznačuje zdobením našich príbytkov. Chceme cítiť sviatočnú atmosféru a do chladných a tmavých dní priniesť trošku radosti. Ešte predtým ako na internetových stránkach zablúdite do sekcie „Vianoce“ a košík naplníte novými ozdobami, zamyslite sa. Určite už nejaké ozdoby máte doma, uložené v škatuli. Naozaj sa nedajú použiť aj tento rok? Veď si len spomeňte na to, čo pre vás v detstve robilo Vianoce. Boli to tie isté ozdoby, ktoré vaša stará mama vytiahla zo skrine a vy ste ich celý december obdivovali.

Ak ste sa aj napriek tomu rozhodli zaobstarať si nové dekorácie a ozdoby, tie staré nevyhoďte. Poumknúť ich môžete napríklad na burze, alebo miestnej základnej škole, ktorá chce žiakom pripraviť prekvapenie a ozdobiť im triedy.

Napriek tomu všetky ozdoby nekupujte. Skúste svoju zručnosť a niečo vyrobte z „odpadu“. Stačí vám na to zaváraninový pohár, staré vrece a stužka, ktorá vám ostala po minuloročnom rozbaľovaní darčekov. Takto jednoducho si viete vlastnoručne vyrobiť svietnik, či vázu na čečinu.

Umelý alebo živý stromček?

Toto je každoročná dilema viacerých z nás. Umelý stromček kupujete na roky a preto jeho kúpou hneď nevytvoríte odpad, no napriek tomu, je vyrobený z PVC materiálov a tie majú negatívny dopad na životné prostredie. Živý vyrúbaný stromček síce môže znieť ako lepšie riešenie no zamyslime sa, strom rástol len na to, aby sme ho na pár dní použili a potom postavili pri smetné nádoby.

Riešením môže byť živý strom v kvetináči, ktorému po sviatkoch dáte možnosť na ďalší život. Starať sa však o takýto strom a správne ho aklimatizovať nie je pre každého. Dnes už však existujú firmy, ktoré vám takýto stromček prenajmú a následné zasadenie je už v ich kompetencií.

Aj pod stromčekom môžu byť eko darčeky

Je to jednoduché, pri nakupovaní uvažujte ekologicky. Vianoce nie sú o kvantách vecí, ktoré druhým doprajete. Stačí jedna pozornosť, ktorá tomu druhému naznačí, že na neho myslíte. Kupovať len jedno prekvapenie je udržateľné. Namiesto vecí tiež môžete siahnuť po poukazoch. Darovať oddych či zážitok je naozaj skvelé.

Pri materiálnych veciach tiež môžete uvažovať udržateľne. Viaceré značky sa snažia zodpovedne podnikať, používať udržateľné materiály a rovnako tak aj obaly. A v tomto roku je tiež dôležitá rada, nakupovať lokálne.

Balenie darčekov bez odpadu

Pri tomto kroku eko Vianoc môžete naplno využiť vašu kreativitu a prebudiť dieťa v sebe. Využiť môžete papier z recyklovaného papiera a ozdobiť stužkou, mašľou či vetvičkou. Navyše papier ktorý nezafarbíte sa dá ľahko skompostovať. Obdarovaný tak neocení len nápad na darček, ale aj originálne balenie ktoré mu napovie, že ste si tento rok dali skutočne záležať.

Možnosťou je aj kúpenie vianočnej látky, ktorú použijete presne ako papier. Darček do nej zabalíte no pri rozbaľovaní sa neroztrhá a môžete ju používať donekonečna.

Sviatky sú aj o výbornom jedle

Dobroty k Vianociam neodmysliteľne patria. Pokojne si obľúbené jedlá a cukrovinky, ktoré pripravujete len raz ročne, doprajte. Nezabúdajte však na to, že menej je niekedy viac. Zbytočne sa vaša sviatočná tabula prehýna od kopy jedla, keď polka z neho nakoniec skončí nezjedená v koši. No nebude vám ľúto, keď vaše obľúbené koláče skončia v odpadkoch prereže sa pokazili? Myslite o krok dopredu a pripravte toho len toľko, čo zjete.

You may also like