Vysnívaná spálňa: na čo myslieť pri výbere štýlu a materiálov

by redakcia kankan
0 comment

Miestnosť kde sa cítite uvoľnene, sami sebou a viete tu relaxovať aj oddychovať. To všetko by mala spĺňať vysnívaná spálňa každého z nás. Ak uvažujete o zariadení či rekonštrukcii spálne, zamyslite sa, čo presne sa vám páči. A teda, aký štýl preferujete. Na výber máte naozaj mnoho možností. Vybrať si teda nie je jednoduché.

Existuje na to však jednoduchý trik. Štýlov sa vám môže páčiť niekoľko – vintage, škandinávsky maximalizmus či boho. Sú však od základu iné a vystihujú ich rôzne prvky. Je preto rozdiel čo sa vám páči a kde sa cítite ako doma. Priestor, kde si sami seba viete predstaviť, je pre vás teda ideálny. Takto si viete vybrať štýl, v ktorom izbu zariadite. Zariaďovanie je postupný sled krokov a nič netreba vynechať ani predbehnúť. Predstavíme vám jednotlivé kroky, ktoré by ste mali dodržať na to, aby ste s výsledkom mohli byť nadmieru spokojný.

Najprv základ izby

Steny, podlahy a lišty s dverami, to tvorí základ každej izby a aj spálne. Vyberajte kvalitné materiály, ktoré sa zároveň hodia do celého zvyšku vašej domácnosti. Vždy sa oplatí investovať najviac práve do tohto základu. Prvky a nábytok totiž vymeníte jednoducho, podlahu o niečo ťažšie. Ak sa neviete rozhodnúť, ktoré farby vybrať, stavte na jemné prírodné tóny, tie totiž viete doplnkami premeniť na rôzne štýly. Nebojte sa ani farebných stien. Spálňa je súčasťou nočnej časti bytu či domu. To znamená, že steny môžu byť tmavé, aby izba pôsobila útulným dojmom.

V spálni je čoraz častejšie obľúbený koberec. V prípade tmavších stien voľte koberec bledšej farby a opačne. Pri výbere veľkosti kobercového vlasu, zase myslite na výkon vášho vysávača. Koberce s vysokým vlasom sa ťažšie vysávajú.

Nábytok v spálni nie je len posteľ

Ďalším krokom je výber nábytku. V spálni dospelého človeka je dominantným prvkom posteľ. Preto by ste jej mali venovať najviac pozornosti. Mala by vyhovovať vášmu životnému štýlu a preferenciám. Každý z nás má rád niečo iné a práve preto je na trhu taký veľký výber manželských postelí. Vybrať si môžete drevené, čalúnené či kovové. Zvoliť sa dá výška a aj možnosť úložného priestoru. Dbajte najmä na praktickosť.

Do spálne však patrí aj iný nábytok. Dôležité sú nočné stolíky, sú veľmi užitočné a často využívané. Pri stolíkoch nemusíte byť verný farbe a materiálu postele. Priestor pekne oživí originálny kúsok. Pri výbere však myslite na správnu výšku. Vyššia posteľ a príliš nízky stolík nemusí byť veľmi pohodlné riešenie, najmä ak si chcete odkladať veci a kvôli výške nebudete vedieť dočiahnuť.

Ďalším dôležitým prvkom je skriňa či komoda. Ak v rámci spálne nemáte vybudovaný šatník, odkladanie šiat do skrine bude nevyhnutnosť. Ide o praktický kus nábytku, preto sa viac sústreďte na funkčnosť ako dizajn. Miestnosť viete pekne dozdobiť jednotlivými doplnkami. Pri výbere úložného nábytku platí, v jednoduchosti je krása. Nábytok teda vyberajte tak, aby farebne korešpondoval s posteľou a zároveň ladil so zvyškom miestnosti. Myslite aj na výber materiálov. V spálni sa kvôli perinám a obliečkam práši viac ako v iných miestnostiach. Surové drevo je napríklad ťažšie na údržbu, ak chcete pravidelne utierať prach.

Doplnky celý efekt dotvoria

Na začiatku sme rozoberali rôzne možnosti štýlov. Práve doplnky zabezpečia, že miestnosť bude pôsobiť dokonalým, upraveným dojmom. Zaradiť sem pokojne môžeme aj závesy či osvetlenie. Pri doplnkoch ostaňte verný farbám, ktoré už v miestnosti máte. Kvetináč vo farbe záveru či obrazové rámy, ktoré ladia s farbou skrine, sú príjemným detailom, ktoré lahodí oku. Ak v izbe zachováte škálu farieb, ľahšie sa vám vyberie jeden doplnok, ktorý miestnosť oživí, napríklad farebná posteľný prehoz ktorý viete vymeniť, ak sa vám zunuje.

You may also like