Aké to je byť mužom 21. storočia

by redakcia kankan
0 comment

Nielen dnes, ale aj po iné dni sa mnoho mužov pýta, kam patria v novom, pokrokovom svete. Už nie je potrebné prenasledovať súperov kyjakom, zabíjať mamuty a bojovať s predátormi. Ale čo potom robiť? Ako si dokázať a udržať svoju mužnosť?

Začnime tým, že pojem „skutočný muž“ z pohľadu žien a mužov predstavuje odlišný súbor kvalít. Pre ženy je to: zodpovedný, romantický, starostlivý, empatický, lojálny, milujúci deti, rodinný muž, pritom v mužskom svete je to agresívny, neustupujúci nepriateľom, bojujúci za záchranu sveta, málo emotívny, úspešný medzi ženami.

Stačí si pozrieť akčné filmy – to je zdroj mužských vzorov. Hlavnými postavami v nich sú James Bond, Thor, Iron Man. Mužom aj ženám sa tento vzhľad páči, rozdiel je v tom, že ženy chcú skrotiť Jamesa Bonda. Ale je ťažké byť hrdinom a pritom vynášať smetný kôš.

Pri pohľade na filmové postavy sa s nimi človek porovnáva a objavuje priepasť plnú nezrovnalostí: „Nie som ako on, takýto by som mal byť.“ Tento rozpor nemožno racionálne eliminovať uvedomením si, že „toto je iba film“.

Aby to mnohí prekonali, uchýlili sa k alkoholu – vypili fľašu piva a už boli James Bond alebo utiekli k počítačovým hrám, kde boli „hrdinom“, ktorý poráža vyrysovaných zloduchov.

Muži potrebujú vzory vo svete živých ľudí, ktorí predviedli ťažké, ale úplne ľudské činy. Kde sú teraz také príklady? Zostali iba hrdinovia komiksov s nadľudskými schopnosťami.

Vedecký a technický pokrok umožnil mužovi rovnosť príležitostí so ženou. V boji nie je potrebné zachraňovať svet, podporujú sa rokovania. Získať jedlo tiež, nie problém, rozvoz jedla funguje nepretržite. Muž má existenčný problém: prečo je teraz potrebný taký, aký je?

Často navštevujem Nemecko. Tu sú v móde muži so zdôrazneným rešpektom k ženám, starajúci sa o rodinu. Aj v parkoch s deťmi a kočíkmi chodia väčšinou muži. A v tradične mužskom prostredí – športové šatne, v pivných baroch – vládne taká benevolentná atmosféra, že sa so svojím myslením z 90. rokov považujem za neandertálsku fosíliu a musím sa vedome usilovať o to, aby som sa usmieval, relaxoval a žartoval.

Myslím si, že veľa mužov, ako ja, je unavených z nekonečného napätia vyvolaného ochotou prijať výzvu od iných mužov. Snažiť sa byť iným, lepším. Poďme sa preto pozrieť, aký by mal byť skutočný muž podľa odborníkov.

Kto je „skutočný muž“? „Je sexi a múdry“

Niektorí muži takí naozaj sú, no majú pocit, že to im dáva právo dominovať nad ostatnými. Ale všetci muži, rovnako ako všetky ženy, sú skutoční. Reči, že skutočný muž je bojovník a ochranca, sú nezmysly. Našu civilizáciu nestvorili bojovníci, ale farmári, ktorých bolo oveľa viac. Jednoducho povedané, skutočný muž by mal byť súčasne vysoko sexuálny a múdry. Všetky kultúry ale zdôrazňovali, že tieto vlastnosti sa zriedka kombinujú u toho istého človeka. Inými slovami, všetci muži sú iní, preto sú zaujímaví.

„Akceptuje u seba aj svoju ženskosť“

Inteligencia, sila, zdržanlivosť – to sú vlastnosti, ktoré u chlapcov tradične vychovávame, ale emocionalita, otvorenosť, sentimentálnosť sa javia ako ženské vlastnosti a preto sú pre muža neprijateľné. Ale mýlime sa, pretože v každom mužovi (rovnako ako v každej žene) sa vždy spája mužské a ženské. Carl Gustav Jung bol presvedčený, že celistvosť muža, pocit jeho vlastnej vnútornej sily a múdrosti sú determinované okrem iného tým, do akej miery je schopný prijať jeho ženský princíp (jeho animu). Skutočný muž je teda ten, v ktorom mužské a ženské princípy nie sú vo večnom zápase, ale v rovnováhe a spolupráci. “

„Je nezávislý a zodpovedný“

Skutočných mužov volám takých, ktorí sú nezávislí a zároveň chápu ich spojenie s inými ľuďmi. Sú pripravení prevziať zodpovednosť a neprenášať ju na ostatných. Sú pozorní k životu, k ľuďom, čestní sami k sebe i k druhým. Dodržiavajú slovo a skutok si vážia. Takých mužov bolo vždy málo. Pretože žili a žijú napriek. Je ich viac, iba keď ich spoločnosť skutočne potrebuje.

You may also like