Čomu nás vedia naučiť zvieratá

by redakcia kankan
0 comment

Domáce zvieratá nás zachránia pred osamelosťou a stresom. A sú tiež schopné naučiť nás dôležité lekcie života – samozrejme za predpokladu, že ich pozorne sledujeme a milujeme také, aké sú.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, že práve slobodní ľudia majú tendenciu mať domáce zvieratá, väčšina mačiek a psov žije v najmenej trojčlenných rodinách.

Podľa výsledkov prieskumu uviedlo ako dôvod prečo majú domáce zvieratá 26% opýtaných majiteľov psov, mačiek, potkanov a škrečkov ich lásku k zvieratám a radosť z verného priateľa a starostlivosti oňho.

Dôležitým faktorom je tiež priaznivý vplyv na vývoj dieťaťa, ako kľúčový argument ho uvádza 8% majiteľov domácich miláčikov.

19% trvá na výlučnej „spoločenskej úlohe“ domácich miláčikov, ktorou svojich majiteľov chránia pred osamelosťou. Ďalších 34% považovalo za ťažké odpovedať na konkrétnu otázku slovami, jednoducho si nevedia predstaviť život bez zvieraťa v domácnosti.

Pes

Hlavné črty: spoločenskosť, oddanosť. Pes je pripravený hrať v rodine určitú rolu. Napríklad strážcu alebo opatrovateľa.

Postoj majiteľa. K tomu, že ľudia majú psa, vedú rôzne dôvody. Tí, ktorí sa rozhodnú pre tento krok, môžu byť otvorení, emotívni alebo zdržanliví ľudia, ale všetci zdieľajú zvýšenú potrebu vrelých, emocionálnych vzťahov. Majitelia psov obzvlášť oceňujú u svojich domácich miláčikov schopnosť byť verní bez ohľadu na vonkajšie okolnosti.

Čo nás učia psy. Pes je pozorný pozorovateľ, prekvapivo citlivý na emócie a zámery ľudí.

Pes, ktorý je v novom tíme, potrebuje určitý čas, aby pochopil, ako sú tu rozdelené úlohy, kto je vodca, kto je živiteľ rodiny, kto sa s ním bude hrať a venčiť ho. A až po orientácii v systéme vzťahov medzi ľuďmi si pes nadviaže svoj osobitný vzťah s každým členom kolektívu osobitne. Jeho takt a schopnosť spojiť sa s ľuďmi, v závislosti od ich individuálnych vlastností a preferencií, sa naozaj oplatí naučiť.

Mačka

Hlavné črty: nezávislosť a schopnosť udržiavať odstup. Mačka je nenápadná v komunikácii, opatrne dávkuje znaky svojej lásky a sama sa rozhoduje, čo urobí.

Postoj majiteľa. Spoločenský stereotyp, ktorý pripisuje vlastnosti osamelého snílka milovníkovi mačiek, nie je príliš ďaleko od pravdy. Aby mohol majiteľ žiť s mačkou v harmónii, musí rešpektovať jej územie a rytmus života, z čoho vyplýva tendencia skôr premýšľať ako konať.

Čo nás učia mačky. Ži a nechať žiť. Mačka vie, čo chce, a neomylne si vyberie, čo jej najviac vyhovuje. Preto ju veľa ľudí zvykne považovať za chladnú a sebeckú.

To však nie je pravda: mačka je veľmi citlivé stvorenie a jej náklonnosť k majiteľovi, aj keď nie je taká zjavná ako u psa, z nej robí verného priateľa. Mačka nám teda dáva úžasné lekcie o tom, ako vyvážiť naše vlastné záujmy s potrebami ostatných.

Potkan

Hlavná vlastnosť: zvedavosť. Pri hľadaní jedla a nových skúseností je toto malé stvorenie pripravené preskúmať najodľahlejšie kúty ľudského domova. Potkany sa ľahko trénujú, rozlišujú ľudí podľa pachu a medzi nimi neomylne spoznávajú majiteľa.

Postoj majiteľa. Ľuďom sa spravidla páči, že tieto hlodavce nevyžadujú osobitnú starostlivosť a vďaka svojej zvedavej povahe sa dokonale prispôsobia akejkoľvek situácii. Vďaka týmto vlastnostiam je potkan vynikajúcim spoločníkom: môžete ho kdekoľvek vziať so sebou a ukázať ostatným.

Okrem toho si krysy často vyberajú ľudia, ktorým v každodennom živote chýbajú hmatové vnemy, tieto miniatúrne domáce zvieratá sa nielen radi plazia po rukách, pleciach a hlave majiteľa, ale majú z toho aj veľké potešenie.

Čo nás učia potkanyPrijatie blízkeho tvora napriek odporu ostatných. Starodávne stereotypy, ktoré potkanom pripisujú veľa negatívnych vlastností, sú stále dostatočne silné a človek, ktorý sa odváži mať toto zviera, bude musieť napriek odsúdeniu a neporozumeniu uplatniť svoje city k nemu pred inými.

 

 

You may also like