Najchladnejšie miesto na Zemi alebo toto ste o snehu nevedeli

by redakcia kankan
0 comment

Zima. Sneh. Záveje. Mnohí z nás toto obdobie nenávidia a s ťažkosťou prečkajú za oknami svojich vyhriatych domovov. No sú aj takí, ktorí túto časť roka priam zbožňujú a nevedia sa dočkať poriadnej snehovej nádielky.

Ak sa však skôr radíte do prvej kategórie ľudí, ktorí každé ráno pri obliekaní a odhrabávaní snehu nadáva, spomeňte si, že to u nás nie je až také zlé. Sibírska dedina Ojmjakon leží na východe Ruska a je považovaná za najchladnejšie trvalo osídlené miesto na svete. Najnižšia teplota tam bola nameraná v roku 1933. Teplomery vtedy ukazovali – 67,8 °C. Priemerná teplota v zime sa pohybuje okolo – 50 °C. 500 obyvateľov dedinky Ojmjakon si už na tieto mrazy natoľko zvyklo, že prispôsobili tomu celý svoj život. Kávu alebo iný nápoj si vonku zaručene nevychutnáte. V týchto teplotách zamŕza naozaj všetko. Mihalnice, vlasy, brada. Atrament v perách, okuliare, batérie. A dokonca aj tie v autách. Preto domáci svoje automobily nechávajú pre istotu naštartované aj niekoľko dní. Náročné je aj pochovávanie ľudí. Najprv totiž musia postaviť hranicu a nebožtíkov pochovávajú pod jej ohniskom. Chladnejšie než v Ojmjakone je už len na Antarktíde, kde namerali až neuveriteľných – 93,2 °C. Antarktída sa ale neradí medzi obývateľné časti sveta, preto si prvenstvo aj naďalej drží Sibír.

Sneh nemá farbu

Sneh je v skutočnosti priehľadný. Od snehových kryštálov sa odráža svetlo a farba všetkých frekvencií vo viditeľnom spektre je biela.

Na svete s najväčšou pravdepodobnosťou nenájdete dve úplne rovnaké

To už asi vieme všetci. Rovnako ako odtlačky prstov, nie je možné nájsť ani dve rovnaké snehové vločky. Vločky dopadajú na zem rýchlosťou 4 km / h a najväčšia, ktorá bola zapísaná aj do Guinessovej knihy rekordov, padla v Montane v roku 1887 a mala priemer viac ako 38 centimetrov a hrúbku vyše 20 centimetrov.

Snehové vločky majú 6 strán

Ak aspoň trošku rozumiete chémii, vysvetlenie bude pre vás jednoduché. Molekula vody sa skladá z 1 atómu kyslíka a 2 atómov vodíka. Vodík je nabitý viac kladne a stred zasa viac záporne. Keď sa priblíži ďalšia molekula vody tak sily pôsobiace medzi záporne nabitými atómami a kladne nabitými atómami dvoch molekúl spôsobia, že sa spoja do špecifického trojrozmerného tvaru so 6 stranami.

Existuje aj strach zo snehu

Táto choroba sa nazýva Chionofóbia. Táto fóbia nie je len strach zo snehu samotného, ale viaže sa na neho aj strach z nepriaznivých predpovedí počasia. Podvedome sa prenáša do strachu, ktorý je spojený so smrťou alebo ublížením na zdraví a to napríklad uviaznutím v snehu alebo zasypaním.

Prečo je v iglu teplo?

V iglu je možné dosiahnuť teplotný rozdiel až 70 stupňov oproti vonkajšej teplote. Ako? Priestor v iglu je zahrievaný výlučne telesným teplom. Čerstvo zhutnený sneh zachytí 90 až 95 percent vzduchu a keďže sa nemôže pohybovať a prenášať teplo, je to vynikajúci izolátor.

 

 

 

 

You may also like