3 recepty ako sa zbaviť strachu

by redakcia kankan
0 comment

Nadšenie z prvých rande, neistota z prvej spoločnej noci, neznáme pravidlá spoločného života … Vzťahy sú jednou z najvýznamnejších oblastí ľudského života a preto sa s nimi spája veľa našich starostí a pochybností.

U žien majú osobné vzťahy tendenciu byť na vrchole hierarchie hodnôt, ale muži sú tiež náchylní na úzkosť, najmä tí, ktorí sú zvyknutí mať situáciu pod kontrolou. Ich skúsenosti a logika nie sú veľmi užitočné, pokiaľ ide o pocity.

Je normálne, že človek cíti úzkosť alebo dokonca strach z intímnych vzťahov, ale keď sú tieto pocity príliš silné, môže to pre pár znamenať katastrofu. Terapeut ponúka možnosť pozrieť sa na naše obavy – pretože čím lepšie ich poznáme, tým ľahšie ich prekonáme.

1. ZNÁMOSŤ: BUDE ALEBO NEBUDE VOLAŤ?

Už sa uskutočnilo ich prvé rande. A teraz sa obáva: „Zavolá alebo nie? Čo ak som povedala niečo nadbytočné, urobil som niečo zlé? “ Sme priťahovaní k telefónnemu slúchadlu ako magnet a duša je nepokojná.

Ak človek už zažil silnú bolesť v dôsledku toho, že bol odmietnutý, bude zavalený protichodnými pocitmi: strachom z možnosti novej bolesti a potrebou lásky a tepla. Z dôvodu tohto strachu je ťažké objektívne zhodnotiť seba, svojho partnera a situáciu.

Ľudia, najmä v mladosti, často vstupujú do vzťahov aktívne a zúfalo – prenasleduje ich nejaký nevedomý nedostatok niečoho veľmi dôležitého. Niektorým chýba rešpekt, uznanie (zo strany rodičov to nestačilo). Iným chýba teplo (boli v detstve málo milovaní).

 Tip: Položte si niekoľko jednoduchých otázok.

  • Má ma niekto naozaj rád a prečo?
  • Naozaj nie som pre túto osobu ten pravý?
  • Prečo mi to nevyhovuje?

Vypočujte si svoje odpovede a určite si všimnete, že sa vyznačujú adolescentným maximalizmom, s ktorým je už čas sa rozísť. Okrem toho je užitočné naučiť sa relaxovať, prestať sa vo všetkom ovládať, pochopte, že neznáme zvyčajne vyvoláva úzkosť.

2. PRVÁ NOC: AKO TO UROBÍM?

Kľúčový okamih nastal. Bojí sa: „Bude ma chcieť? Bude sa mu páčiť moja postava?

Intímne vzťahy vyvolávajú veľa obáv: byť „vyzlečení“ nielen v priamom, ale aj v symbolickom zmysle.

V intímnom vzťahu odložíme všetky masky a človek sa pred partnerom objaví taký, aký v skutočnosti je. Sila obáv, ktoré vzniknú pred prvou nocou, je úmerná hĺbke dôvery človeka v seba a ostatných.

Nerealisticky vysokú latku navyše nastavuje literatúra a erotické filmy, kde vždy panuje určité preháňanie. So zameraním na ideál sa partneri obávajú, že sa im všetko pokazí.

Tip: Je dôležité mať na pamäti, že sexuálna túžba nesúvisí s estetickými kategóriami alebo s našou sofistikovanosťou a skúsenosťami. Na vzhľade záleží v erotike, ale nie v sexualite. Prvá noc nehrá rozhodujúcu úlohu, ľudia si musia na seba zvyknúť.

3. SPOLOČNÝ ŽIVOT: MÔŽEME SPOLU VYCHÁDZAŤ?

Pripravujete sa na spoločný život. Váhate: „Znesiem bohémsky neporiadok, v ktorom býva?“ Je „sova“ a ja„ škovránok “, čo s tým?“

Keď ľudia začnú žiť spolu, existuje obava zo „zničenia“ predstavy, ktorú si o nás partner vytvoril, sklame nás alebo sklame sám seba. Každý teraz ukazuje svoj pravý charakter, prestal ukazovať iba svoje najlepšie vlastnosti.

Tip: aby ste sa vyhli nepríjemným prekvapeniam, neponáhľajte sa pod jednu strechu. Pre začiatok sa oplatí stráviť spoločnú dovolenku – v letovisku, vo vidieckom dome alebo dokonca v kempingovom stane. Život v dvoch domoch môže byť tiež dobrou skúškou pre vzťah: najstabilnejší je vzťah dvoch maximálne nezávislých ľudí, ktorým sa život bez partnera nezdá ako spálená púšť.

Ako rozvíjať vzťah vo dvojici

Obaja: občas si urobte bilanciu spoločného života: čo sa stalo s vašim vzťahom, ako sa zmenil, čo ste spolu dosiahli? To vám umožní nájsť odpoveď na hlavnú otázku, v ktorej fáze vzťahu sa teraz nachádzame – spolu a každý zvlášť? Možno budete musieť vo svojom vzťahu prehodnotiť niekoľko vecí a nebude to vždy ľahké. Ale ak si dávate takéto jednoduché otázky včas (a pravidelne), dá sa vyhnúť problémom, najmä tým závažným.

Pre vás osobne: Pamätajte na najdôležitejšie momenty vášho života. Čoho ste sa vtedy báli? Boli vaše obavy opodstatnené? Pamätajte na obdobia, keď ste ich dokázali prekonať. To vám pomôže prekonať ťažké chvíle vo vašom vzťahu so súčasným partnerom.

You may also like