5 tipov, ako sa na jar dostať do formy

by redakcia kankan
0 comment

Ručička váhy nemilosrdne ukazuje rozdiel niekoľkých kíl, ktoré sa od jesene nakopili na nesprávnych miestach. Novoročné predsavzatia sú už dávno za vami a rozmýšľate, ako sa dostať do formy. Tieto týždne sú ideálne na to, aby ste do leta stihli formu vybudovať.

1. Pripravte si plán

Pripraviť plán a dodržiavať ho je cesta k úspechu. Premyslite si, čo reálne dokážete za tri mesiace dosiahnuť. Chcete schudnúť alebo potrebujete len zvýšiť kondíciu a vyformovať? Podľa odpovede zaraďte do plánu diétu, zmenu stravy, cvičenie a viac pohybových aktivít. Vaše ciele by mali byť reálne. Plánu sa striktne držte. Tri mesiace nie sú dlhý čas, ale po troch mesiacoch zistíte, že ste si na režim zvykli a dokážete ho dodržiavať aj naďalej. Ako základ vám radíme tri kroky:

  • Kúpte si športové potreby, s ktorými vás bude cvičenie baviť.
  • Nezabudnite ani na pekné športové oblečenie zo stránky inSPORTline.
  • Vymedzte si čas na jedno stretnutie s nutričným poradcom.

2. Nájdite si sparing partnera

Nájsť človeka, ktorý je na tom rovnako ako vy, je veľkým plusom. Spoločne môžete chodiť cvičiť, behať alebo na prechádzky. Môžete si vymieňať recepty. Dôležitá je tiež podpora v krízových situáciách. Ten, kto zmýšľa rovnako, ten sa vie vžiť do vašej kože a pochopiť čo cítite.

3. Zmeňte stravu

Ak chcete schudnúť či formovať, nemusíte držať špeciálnu diétu a hladovať. Stačí zmeniť zloženie jedálnička. Vhodné je jesť menej upravenej stravy a viac tej surovej. Základ zdravého jedálnička tvorí ovocie a zelenina. Vyhýbajte sa nadmernej konzumácii sacharidov a hlavne jednoduchých cukrov. Počítajte kalórie. V prípade chudnutia musí byť príjem nižší a výdaj vyšší. Pre formovanie tela spáľte toľko, koľko zjete. Svaly sa vám nepodaria vybudovať bez zvýšeného príjmu bielkovín. Bielkoviny pomáhajú dodať energiu, regenerovať a dobre zasýtia. Počas zmeny pite veľa vody.

4. Cvičenie alebo posilňovanie

Spaľovať kalórie pomáhajú kardio aktivity, formovať pomáha posilňovanie a silový tréning. Jar praje pohybovým aktivitám vonku. Rýchlo schudnete vďaka behu, cyklistike alebo in line korčuľovaní. Počas jarných dažďov vymeňte beh za bežiaci pás, cyklistiku za rotoped alebo eliptický trenažér. Pre ľudí so zdravotnými problémami je ideálna rýchla chôdza a plávanie. Nováčikom, ktorí s posilňovaním začínajú, odporúčame využiť služby profesionálneho trénera.

5. Vyhnite sa chybám

Najväčšou chybou pri chudnutí a formovaní je hladovanie. Ak nahradíte zdravé potraviny za nezdravé, môžete jesť dokonca viac, ako ste boli zvyknutí. Pozor si dávajte aj na nedostatok odpočinku. Bezhlavo cvičiť bez regenerácie vedie jedine k zraneniu a vyhoreniu. Doprajte si nielen dni odpočinku, ale tiež spánok. Spánok vám dodá silu a budete správne naladení na boj o dokonalú postavu.

 

 

 

 

You may also like