Vyberáme pleťovú kozmetiku. Ako na to?

by redakcia kankan
0 comment

Výber pleťovej kozmetiky je veľmi dôležitý z hľadiska zdravia pokožky tváre. Neodhadnúť typ pleti a kúpiť kozmetiku, ktorá vám nesadne, znamená minimálne tvorbu vyrážok. Podráždená pleť je náchylná k infekciám a na prvý pohľad vyzerá mdlo. Ako vybrať vhodnú pleťovú kozmetiku? Držte sa našich 5 rád plus bonusom v podobe základných typov pokožky tváre.

1. Typ pleti

Odhadnúť typ pleti nedokážete sami. Niektoré dámy majú dokonca pleť zmiešanú, ktorá si vyžaduje špeciálny prístup v rôznych partiách tváre. Pri určení typu pleti sa spoľahnite na diagnostické prístroje. Buď navštívte salón krásy, alebo sa obráťte na najbližšiu dermatovenerologickú ambulanciu. Ide o podobný princíp ako v prípade, keď neviete, aká farba na stenu je vhodná do danej miestnosti. Navštívite predajňu farby laky a dáte si poradiť. Vo výbere kozmetiky si dajte poradiť od odborníkov zo sféry starostlivosti o pokožku.

2. Zloženie kozmetiky

Ak prechádzate na novú značku kozmetiky, dajte si záležať na overení jej zloženia. Platí pravidlo, že čím menej chemických prísad, tým lepšie. Prírodná kozmetika je z toho hľadiska najlepšou voľbou. Veľký pozor si dajte na kozmetiku, ktorá obsahuje pre telo toxické prísady ako parabény, ropné prísady alebo formaldehydy.

3. Primeraná veku

Nielen typ pleti je pre výber pleťovej kozmetiky dôležitý. Pleťovú kozmetiku kupujte primeranú vášmu veku. Riaďte sa kategóriami, do ktorej je daný prípravok zaradený. Zrelá pleť potrebuje iný typ výživy ako mladá pleť so sklonom k akné.

4. Problematická pleť

Veľký pozor by si mali dávať ženy, ktoré majú pleť problematickú. Veľmi suchá pleť, ktorá sa lúpe, alebo pleť s vyrážkami potrebuje kozmetiku presne na daný typ problému. V tomto prípade je lepšie vsadiť na kozmetiku z lekárne.

5. Cenová hladina

Vysoká cena nie vždy odráža kvalitu prípravku. Niekedy ide len o značku a meno. Základnými znalosťami o prísadách kozmetiky si dokážete vybrať aj z lacnejších značiek. Ušetríte desiatky eur a výsledok pôsobenia kozmetiky bude lepší ako u drahých prípravkoch.

Základné rozdelenie typov pleti

Spomínali sme, že jedine odborná diagnostika dokáže určiť typ vašej pleti. Približný typ pleti je možné odhadnúť podľa nasledujúcich vlastností pokožky:

Normálna pleť – dámy s normálnou pleťou nemajú suchú a ani mastnú pokožku. Tvár vyzerá zdravo a nerobí jej problém žiadna kozmetika.

Zmiešaná pleť – ženy so zmiešaným typom pleti majú mastnú T – zónu (nos, čelo, brada) a suché líca.

Mastná pleť – mastná pleť je oštarou z estetického hľadiska, pretože sa príliš leskne a často má sklon k tvorbe vyrážok.

Suchá pleť – suchá pleť je na prvý pohľad mdlá, často sa šúpe alebo je drsná. Má sklon k predčasnému starnutiu.

 

 

 

You may also like