Postupy a podmienky pre založenie s.r.o.

by redakcia kankan
0 comment

Potupy a podmienky pre založenie s.r.o. je dobré poznať ešte pred samotným rozhodnutím proces zahájiť. Vďaka oboznámeniu sa s pravidlami, zistíte či na založenie spĺňate zákonom dané skutočnosti. Aký je postup založenia s.r.o. v roku 2023?

Kedy nespĺňate podmienky na založenie s.r.o.

Zmariť sen o vašom podnikaní môžu aj maličkosti, na ktoré ste v zhone zabudli. Okrem nesprávne vyplnených zmlúv a formulárov ide hlavne o nedoplatky. V roku 2023 platí pravidlo, že založenie s.r.o. nie je možné pre ľudí, ktorí dlhujú na sociálnom a zdravotnom poistení. Okrem toho nesmú mať potenciálni podnikatelia podlžnosti, pre ktoré je vedené exekučné konanie. Všetky uvedené skutočnosti bránia tomu, aby ste spoločnosť založili. Iné pravidlá platia pre konateľov. Opäť nie sú prípustné exekúcie. Konateľov môže byť len občan SR, EU alebo krajín OECD.

Aké dokumenty je nutné vyplniť pre zápis s.r.o.

Žiadosť o zápis do Obchodného registra je možné podať výhradne elektronicky pomocou zaručeného elektronického podpisu. Základným dokumentom pre založenie s.r.o. je zakladateľská listina alebo spoločenská zmluva. Spoločenská zmluva je povinná v prípade zakladania spoločnosti s viacerými spoločníkmi. Potrebovať budete tiež vyhlásenie správcu vkladu a živnostenské oprávnenie. Podpisy na všetkých dokumentoch je nutné overiť u notára.

Poplatky, ktorým sa pri založení s.r.o. nevyhnete

Najväčšou položkou pri zakladaní s.r.o. je žiadosť o zápis do Obchodného registra. Ide o sumu vo výške 150 €. Ostatné poplatky závisia od toho či vlastníte zaručený elektronický podpis. O živnostenské oprávnenie je možné požiadať na príslušnom odbore živnostenského podnikania. Papierová forma žiadosti nie je zložitá na vyplnenie, ale je drahšia ako elektronická žiadosť. Za zapísanie jednej voľnej živnosti platíte 5 €, viazaná a remeselná živnosť stojí 15 €. Elektronicky je voľná živnosť zdarma a za viazanú uhradíte 7,50 €.

Koľko stojí založenie s.r.o. cez firmu

Veľa začínajúcich podnikateľov využije možnosť založenia s.r.o. cez firmu alebo si kúpia už existujúcu ready made s.r.o.. Založenie eseročky cez firmu nie je oveľa drahšie ako svojpomocné založenie. Za ušetrený čas poplatok pre firmu stojí. Tento poplatok sa u firiem líši, ale zväčša ide o sumu okolo 200 €.

 

 

You may also like