Bývate často chorí? Vyskúšajte turistiku

by redakcia kankan
0 comment

Starou a známou pravdou je fakt, že každý pohyb je krokom k budovaniu imunity. Patríte k ľuďom, ktorí nemajú radi intenzívny pohyb? Vyskúšajte turistiku. Turistika je ideálny šport na povzbudenie imunity kvôli pohybu samotnému a samozrejme, že aj kvôli prostrediu. Pohyb v lese je pre pľúca osviežujúcou procedúrou. Čo všetko vám turistika do života prinesie a ako sa na prvé túry pripraviť?

Turistika a chôdza ako spôsob podpory imunity

Po zime je naša imunita znížená. Nedostatok slnečného žiarenia, málo pohybu, prechodené prechladnutie a absencia vitamínov z ovocia a zeleniny vedú k vyššej náchylnosti na respiračné ochorenia. Pohyb v prírode vo forme turistiky alebo rýchla chôdza sú pre fyzické a psychické zdravie životobudičom. Nie je nič jednoduchšie ako kúpiť turistické topánky a vybrať sa do najbližšieho lesa. Ak pociťujete potrebu mať niekoho po boku, zapíšte sa do turistického zväzu. Nadviažete nové, zaujímavé kontakty a prejdete trasy, ktoré by ste ako začiatočník nemali šancu objavovať sami.

Turistika priaznivo vplýva na celý organizmus

Nielen imunita je to, čo počas túry podporíte. Turistika a chôdza vplývajú priaznivo na celý ľudský organizmus vrátane psychiky. Každá prechádzka, každá prejdená trasa je pre vaše zdravie obrovským prínosom. Ktoré výhody turistika prináša s ohľadom na zdravie?

  • Turistikou budujete kondíciu.
  • Rýchla chôdza a turistika podporujú hustotu kostí, pomáhajú predchádzať osteoporóze.
  • Vďaka turistike schudnete a vyformujete si postavu. Ak budete používať trekingové palice, posilníte spodnú i vrchnú časť tela.
  • Turistika podporuje kardiovaskulárny systém, má dobré pôsobenie na úpravu krvného tlaku.
  • Turistika je odporúčaným pohybom pre diabetikov a ľudí v rekonvalescencii po operáciách kĺbového aparátu.
  • Turistika pôsobí skvele na pľúca, zvyšuje ich kapacitu a pomáha pri problémoch s dýchaním.
  • Pohyb v prírode eliminuje stres, prečistí hlavu a podporí funkciu mozgu.

Čo kúpiť pred prvou túrou

Najdôležitejšou súčasťou výbavy turistu je obuv. Pánska a dámska turistická obuv je oporou pre chodidlo, bráni pošmyknutiu, stabilizuje členky a pomáha predchádzať únave nôh. Oblečenie do hôr kúpte podľa sezóny. Voľte kúsky, ktoré majú v textílii všitú membránu na odvádzanie vlhkosti z tela. Potrebovať budete i turistický batoh. Na kratšie túry trvajúce maximálne jeden deň vám stačí batoh s objemom 15 l. Vždy si so sebou zoberte dostatok tekutín, jedlo, malú lekárničku, repelent, nožík, mapu a GPS.

 

 

 

You may also like