Špeciálne farby na stenu: chránia i ošetrujú

by redakcia kankan
0 comment

Výber farby na stenu nie je len otázkou estetiky. Moderné farby ponúkajú širokú škálu špeciálnych vlastností, ktoré dokážu steny ochrániť a ošetriť v závislosti od rôznych požiadaviek. Medzi najviac využívané patria farby proti plesniam a mechanicky odolné farby.

Farby na stenu proti plesni

V predajniach farby laky kúpite rôzne špecifické farby, medzi ktorými sú veľmi preferované farby na steny s ochranou proti plesniam. Vlhké a zle vetrané priestory, ako sú kúpeľne, kuchyne a pivnice, bývajú náchylné na tvorbu plesní. Farby na stenu proti plesni obsahujú fungicídne látky, ktoré zabraňujú rastu plesní a chránia steny pred ich škodlivým vplyvom. Tieto farby sú ideálne do vlhkých priestorov a dokážu udržiavať zdravé prostredie v domácnosti.

Umývateľné farby na stenu

Veľmi populárne sú farby na stenu, ktoré sa dajú umývať. Využívajú sa nielen v kuchyni, ale tiež v detských izbách alebo na chodbách. Ide o odolné farby s možnosťou umývania vlhkou handričkou. Okrem toho sú odolné voči oderu a nestrácajú sýtosť.

Mechanicky odolné farby

Steny v exponovaných priestoroch, ako sú schodiská, garáže a dielne, potrebujú farbu, ktorá odolá nárazom, oderu a škrabancom. Farby na stenu silne mechanicky odolné sú vyrobené z pevných spojív a plnív, ktoré im dodávajú výnimočnú odolnosť voči mechanickému poškodeniu.

Farby s izolačnou funkciou

Tepelne izolujúce farby obsahujú mikroskopické duté guľôčky, ktoré zabraňujú úniku tepla zo stien. Tieto farby sú ideálne do domov v chladnejších klimatických podmienkach a dokážu znížiť náklady na vykurovanie. Ich použitie spolu so správnym izolačným materiálom je istotou príjemnej interiérovej teploty.

Iné druhy farieb

Do detskej izby môžete na steny natrieť aj magnetickú farbu. Magnetické farby premenia stenu na magnetickú tabuľu, na ktorú môžete pripevňovať magnetky, poznámky a obrázky. Tieto farby sú zábavným a praktickým riešením, ktoré deti zbožňujú. Existujú tiež farby, ktoré časť steny premenia na tabuľu. Na takúto stenu je možné písať kriedou. Unikátne prostredie vytvárajú farby s efektmi, napríklad metalickým, perleťových alebo s možnosťou vytvorenia textúry.

Pri výbere špeciálnej farby na stenu zohľadnite typ miestnosti, vlhkosť prostredia, mechanické namáhanie a požadovaný estetický efekt. Pred kúpou farby si prečítajte návod na použitie a informácie o jej vlastnostiach. Špeciálne farby na stenu ponúkajú širokú škálu vlastností, ktoré dokážu ochrániť a ošetriť steny vášho domova, čím prispievajú ku komfortu bývania.

Autor: Gabriela Kudláčová

 

 

You may also like