Môžeme sa tešiť na novú značku elektromobilu?

by redakcia kankan
0 comment

V posledných rokoch to vyzerá na bitku medzi výrobcami elektromobilov. Okrem známych značiek sa čoraz častejšie pokúšajú na trh s elektrickými vozidlami prebojovať firmy, ktoré nemajú s automobilovým priemyslom nič spoločné. O pár rokov by sa mal na trhu zjaviť prvý elektromobil Apple a vyzerá to tak, že aj spoločnosť Sony poškuľuje po tejto možnosti.

Od prototypu k realite

Nedávno spoločnosť Sony predstavila svoj elektromobil Vision-S na veľtrhu CES s tým, že pôjde len o prototyp, o ktorom neuvažujú v sériovej výrobe. Nešlo síce o SUV alebo offroad vozidlo, ale dizajnovo a aj po technickej stránke by iste potešilo nejedného motoristu. Následne prišlo k zvratu. Tento elektrický sedan bol pred pár mesiacmi videný na rakúskych cestách. Je preto zrejmé, že Sony zmenilo svoj názor o sériovej výrobe. Spoločnosť zo začiatku hovorila len o technológiách, ktoré boli prezentované ako možná súčasť vozidiel iných značiek. Dnes to vyzerá tak, že od technológií sa vízie firmy presunuli k výrobe automobilov. Dôkazom je i informácia o spolupráci spoločnosti Sony s firmami Benteler, Blackberry, Bosch, Magna či Continental. Posledný menovaný partner je známy tým, že neponúka najlacnejšie pneumatiky, ale kvalitu. Preto môžeme očakávať aj od elektromobilu Sony len najvyšší štandard. Samozrejme, že by nešlo o masovo rozšírené vozidlo. Na druhej strane by pre naozajstných vyznávačov prémiových vozidiel znamenalo príjemné rozšírenie portfólia elektromobilov.

Zaujímavé parametre

Keďže pôjde v prípade elektromobilu Sony o sedan, rozmery vozidla nie sú najmenšie. Tešiť sa môžete na priestor 4 895 x 1 900 x 1 450 x 3 000 mm – dĺžka x šírka x výška x rázvor a hmotnosť vozidla 2 350 kg. Nový elektromobil značky Sony by mal zvládnuť zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,8 sekundy. Poteší aj maximálna rýchlosť 240 km/h, pri ktorej nezabudnite na snímač tlaku pneumatík. Toto všetko zvládne automobil vďaka dvom zabudovaným batériám s výkonom 200 kW. Zaujímavá je informácia o snímačoch, ktorých by malo byť vo vozidle umiestnených až 40. Tieto senzory rozpoznávajú osoby a predmety počas jazdy. Na mieste sú preto špekulácie, že pôjde o plne autonómne vozidlo. Samozrejme, že nejde o udivujúci informáciu, keďže Sony, podobne ako spoločnosť Apple, vedie prím vo vývoji smart technológií. Čerešničkou na torte je pohodová jazda vďaka reálnemu hudobnému zážitku pomocou reproduktorov nachádzajúcich sa v každom sedadle. Neostáva nám nič iné, ako držať palce a dúfať, že sa elektromobil Sony dostane čoskoro aj na naše cesty.

TIP NA ZÁVER: Ku každému elektromobilu parí aj vlastná nabíjacia stanica, ktorá už nie je žiaden problém. Teraz si ju viete kúpiť aj s montážou do 1000 eur.

 

 

 

You may also like