Vstúpte do sveta štvorkoliek

by redakcia kankan
0 comment

Za pár dní začína obdobie teplých jarných dní, ktoré sú ako stvorené na aktivity v prírode. Jednou z takýchto aktivít je jazda na štvorkolke. Štvorkolky čoraz častejšie brázdia lesné terény a dokonca aj diaľnice. Tento dopravný prostriedok je určený pre každého, kto má rád adrenalín a túži po relaxe v prírode. Uchvátila aj vás divoká sila štvorkoliek? Neváhajte a poobzerajte sa po jednej.

Nemýľte si štvorkolku s hračkou

Na prvý pohľad sa môže javiť štvorkolka ako hračka pre väčšie deti. Nie je tomu tak, i keď existujú aj modely detských štvorkoliek. Štvorkolky sa zaraďujú medzi dopravné prostriedky, pre ktoré platia tie isté pravidlá ako pre automobil. Jazdiť na štvorkolke môže len ten, kto vlastní vodičský preukaz typu B. Niektoré modely štvorkoliek sú tak rýchle, že s nimi môžete brázdiť aj diaľnice. Preto si pred kúpou tohto stroja premyslite účel, na ktorý chcete štvorkolku využívať. V zásade sa štvorkolky delia na už spomínané detské, športové, úžitkové a nákladné. Ako už samotný názov napovedá, štvorkolky môžu slúžiť na zábavu i na prácu. Na zábavu sú určené stroje s prívlastkom športové a na prácu úžitkové či nákladné.

Ako sa líšia jednotlivé typy štvorkoliek

Stojíte pred dilemou, akú štvorkolku si vybrať? Pozrieme sa spoločne na zúbok všetkých typov.

Športová štvorkolka

Medzi najobľúbenejšie značky športových modelov patria štvorkolky Can-Am. Tieto stroje sú ako stvorené na poriadne adrenalínovú jazdu po divokom teréne. So športovými štvorkolkami môžete driftovať jedna radosť a skákať o sto šesť. Základným rozdielom oproti úžitkovým modelom je dizajn, ktorý je založený na väčšej šírke a menšej výške. Zároveň sú športové štvorkolky vyrábané len so zadným pohonom. Tieto vlastnosti sú zárukou lepšej možnosti ovládania v ťažkom teréne a pri vysokých rýchlostiach.

Úžitková štvorkolka

Ak potrebujete na svoju farmu a na záhradu pomocníka, ktorý za vás prevezie náklad alebo sa dostane tam, kam noha človeka nedokáže vstúpiť, vsaďte na úžitkovú štvorkolku. Tento typ štvorkoliek s namontovanými snežnými pásmi často využívajú aj horskí záchranári. Úžitkové štvorkolky sú už na prvý pohľad robustnejšie ako športové. Vďaka veľkosti a pohonu na všetky štyri kolesá sa dokážu dostať naozaj do každého terénu. K tomuto typu štvorkolky sa dajú dokúpiť rôzne nosiče nákladu, ale aj sekačky či radlice. Stroj je krytý, a preto sa s ním dá pracovať aj v zabahnenom prostredí. Napriek tomu, že sú úžitkové štvorkolky prioritne určené na prácu, dajú sa využiť aj vo voľnom čase na zábavu a jazdenie po lese.

Nákladné a detské štvorkolky

Nákladné typy štvorkoliek slúžia podobne ako úžitkové na prácu. Nemajú však riadidlá, ale volant a disponujú aj sedadlom pre spolujazdca. Jazdec i spolujazdec sú chránení pred nepriazňou počasia v kabíne. Za štvorkolkou je pripojená nákladná korba. Detské štvorkolky sú určené na zábavu pre najmenších členov rodiny. Niektoré sú na diaľkové ovládanie a majú rám, ktorý odolá každému nárazu. Dajú sa zakúpiť pre deti od 3 rokov veku a podľa toho sa odvíja aj ich maximálna rýchlosť. Pri jazde detí na štvorkolke sa zabaví nielen dieťa, ale aj jeho rodičia.

 

 

 

You may also like