Ako čistiť pečeň po sviatkoch a čím by sa to malo robiť

by redakcia kankan
0 comment

Minimálne niekoľko dní počas sviatkov bola naša pečeň vystavená zvýšenému stresu: alkohol, majonézové šaláty, tučné mäso s ťažkými prílohami, dezerty navrch. Čokoľvek si poviete, ale v dnešnej dobe jeme viac ako je treba. Práca z domu je tiež zaťažkávajúcou skúškou: menej sa hýbeme a chladnička je veľmi blízko. Ako teda môžeme pomôcť pečeni, ktorá si to celé odnáša?

Pečeň je vlastne filter

Pečeň je podľa jednomyseľného názoru lekárov jedinečný orgán, ktorý sám dokonale reguluje svoju prácu. Táto žľaza nebolí a nesignalizuje problémy. Ľudia sa často snažia pomôcť telu detoxikačnými a pôstnymi dňami. Plný istoty, že im bude lepšie. V skutočnosti to buď nebude mať žiadny účinok, alebo si môžete ublížiť. Alkoholické pitie samozrejme predstavuje záťaž pre pečeň. Je dôležité poznať svoju mieru, nemiešať alkoholické nápoje a nepiť nalačno. Potom sa pravdepodobnosť kocoviny výrazne zníži.

Prečo sú diéty a pôst zlé

„Čistenie pečene“ je zároveň obľúbenou zábavou mnohých ľudí so záujmom o zdravie. Niektorí sú si napríklad istí, že pôstne dni majú na tento orgán pozitívny vplyv. Pomocou pôstnych dní môžete schudnúť, pretože znižujete denný príjem kalórií – to nemá nič spoločné s pečeňou. Diéta a ešte viac hladovanie, navyše nepriaznivo ovplyvní tento orgán. Pri dlhodobom hladovaní je narušený metabolizmus, čo môže viesť k poškodeniu pečeňových buniek. Telo neprijme potrebnú energiu. Zníženie množstva rýchleho občerstvenia a majonézových šalátov bude mať na druhú stranu určite dobrý dopad.

A že pečeň nezhromažďuje toxíny je ďalší mýtus. Ak sa chcete ubezpečiť, že je s týmto orgánom všetko v poriadku, môžete si dať urobiť ultrazvukové vyšetrenie a krvný test, ktorý potom vyhodnotí lekár. A najlepší spôsob, ako očistiť telo ako celok je voda a príjem potravín bohatých na vlákninu.

Mimochodom, pečeň je najväčší orgán a váži v priemere jeden a pol kilogramu. A je jediný orgán, ktorý je schopný sám obnoviť svoju veľkosť – aj keď sa odstránia dve tretiny objemu, pečeň sa potom zregeneruje.

Ľudové lieky, ktoré poškodia pečeň

Patria sem rady týkajúce sa pitia rastlinného oleja na prečistenie. Podľa rád tradičných liečiteľov musíte piť rôzne množstvá olivového oleja – od polievkovej lyžice ráno, po pohár v niektorých receptoch. Odporúča sa tiež zvýšiť účinok tejto procedúry pomocou vyhrievacej podložky v oblasti pečene a nechať ju tam. Pri čítaní takýchto rád dali lekári hlavy dohromady. Jedna lyžica oleja neuškodí (ale nemá ani vôbec žiadny účinok). Viac oleja vám môže ublížiť. V lepšom prípade skončíte s nepríjemnou chuťou v ústach, bolesťami žalúdka a nevoľnosťou. Prinajhoršom budete provokovať pohyb kameňov v žlčových cestách (možno si ani neuvedomujete ich prítomnosť tam), čo môže mať za následok veľmi bolestivú koliku a nutnosť chirurgického zákroku.

Rovnaký účinok môže spôsobiť použitie citrónovej šťavy, ktorú niektorí odporúčajú piť každý deň s olivovým olejom nalačno. V najhoršom prípade skončíte so záchvatom pankreatitídy. Šťava z čiernej reďkovky tiež nie je pomocníkom pri čistení pečene. Môže spôsobiť iba podráždenie črevnej sliznice a nepríjemnú bolesť v žalúdku. O masti nie je potrebné hovoriť ako o prostriedku na čistenie: tuk v množstvách presahujúcich normu spôsobí iba škodu.

Na záver sa nenechajte uniesť bylinnými prípravkami, ktoré sľubujú očistu tela. Neviete, kde sa bylinky zbierali, v akom ročnom období, ako sa sušili, spracovávali a podobne. Stojí za to pamätať, že závažné ochorenie pečene – hepatitída sa môže vyvinúť v dôsledku nesprávnej liečby. Je teda jednoduchšie poškodiť pečeň, ako jej pomôcť.

 

 

You may also like