Aké disky na kolesá kúpiť – hliníkové alebo plechové?

by redakcia kankan
0 comment

Motoristi majú medzi sebou už roky rozpor v tom, či sú lepšie hliníkové, alebo plechové disky. Starší šoféri nedajú dopustiť na plech a mladší dbajú viac na vzhľad vozidla, takže iné disky ako elektróny u nich neprichádzajú do úvahy. Zvažujete aj vy kúpu nových diskov? Musíte sa rozhodnúť, na ktorú stranu sa pridáte.

Keď chcete ušetriť – plechové disky

Pri pohľade na ceny niektorých hliníkových diskov sa vám pretočia oči. Ich cena je oveľa, oveľa vyššia ako cena plechových diskov. Stratu môžete utrpieť aj pri neopatrnej jazde alebo po nasadení snehových reťazí. Poškriabanie hliníkových diskov reťazami nie je nič výnimočné. Škrabance vyzerajú neesteticky a dokážu spôsobiť koróziu. Plechové disky sú lacnejšie ako lacné pneumatiky.

Keď preferujete odolnosť – plechové disky

Plechové disky vyhrávajú aj v oblasti odolnosti. Môžete s nimi naraziť do obrubníka a nič sa im nestane. Ich jedinou tienistou stránkou v oblasti životnosti je náchylnosť na koróziu. Avšak v tejto oblasti nie sú na tom o nič lepšie elektróny. Vlhkosť samotná im nevadí, ale stačí malý škrabanec a máte po diskoch. Pod hliníkom začne galvanický proces a elektróny stratia na hodnote.

Keď vám ide o vzhľad – hliníkové disky

Čo sa vzhľadu a estetickej funkcie týka, jednoznačne vyhrávajú hliníkové disky. Elektróny nájdete v rôznych prevedeniach. Líšia sa dizajnom i farbou. Chcete disky čierne? Žiadny problém. Máte radi extravaganciu? Zoženie elektróny v kombinácii zlatej a červenej farby. Na kolesách vyzerajú elektróny ľahko a dodajú body navyše každému automobilu.

Keď vyžadujete perfektnú jazdu – hliníkové disky

Ovládanie vozidla jednoznačne závisí aj od kolies. Dôležité nie sú len zimné alebo letné pneumatiky Kormoran, ale tiež disky. Hliníkové disky sú ľahšie, takže nezaťažujú kolesá. Umožňujú svieži rozjazd a vrtkú jazdu. Naopak plechové disky sú ťažšie a vplývajú tiež na spotrebu vozidla.

A čo údržba diskov?

O hliníkové i plechové disky sa musíte starať. Plechové je vhodné ošetrovať antikoróznymi prípravkami. Hliníkové nezabudnite čistiť prípravkami bez abrazívnych účinkov.

Neviete sa stále rozhodnúť, aké disky kúpiť? Na trhu nájdete hybridné disky, ktoré v sebe spájajú tie najlepšie vlastnosti plechových i hliníkových diskov.

 

You may also like