Ako prebieha diagnostika helicobacter pylori? Spôsobov je viac!

by redakcia kankan
0 comment

V klinickej praxi sa v súčasnosti používajú tri základné spôsoby na diagnostiku helicobakter pylori: dychový test, gastroskopia a antigénový test zo stolice.

Dychový test

Dychový test na helicobacter pylori je metóda, ktorá hodnotí prítomnosť ureázy v dychu pacienta. Tento test sa podstupuje nalačno. Postup spočíva v tom, že pacient “nadýcha” vzorku svojho dychu do špeciálnych vakuových vrecúšok pred začiatkom testu. Následne mu je podaná špecifická zmes obsahujúca ureu, buď vo forme tekutiny alebo v tabletkách. Po uplynutí polhodiny je pacientovi odobratá druhá vzorka dychu. Porovnaním týchto vzoriek je možné určiť prítomnosť baktérie.

Vedeli ste, že? Aj keď dychový test ponúka rýchly a nenáročný spôsob, ako odhaliť prítomnosť helicobacter pylori, jeho spoľahlivosť nie je na najvyššej úrovni.

Gastroskopia

Gastroskopia je invazívnejšia metóda, ale je považovaná za jednu z najspoľahlivejších metód diagnostiky helicobacter pylori. Pri tejto metóde lekár zavedie cez ústnu dutinu pacienta vyšetrovaciu “hadicu” s kamerou do žalúdka. Táto metóda môže nielen určiť prítomnosť helicobacter pylori, ale tiež odhaliť prípadné zápaly na slizniciach žalúdka, žalúdočné vredy a podobne.

Antigénový test

Antigénový test zo stolice je ďalšia bežne používaná metóda. Pri tomto teste sa odoberá malá vzorka zo stolice pacienta, ktorá sa potom aplikuje do špeciálnej aktivačnej tekutiny. Táto tekutina môže odhaliť prítomnosť antigénov na helicobacter pylori, čo signalizuje jej prítomnosť v žalúdku.

Ak máte akékoľvek obavy alebo podozrenia na infekciu helicobacter pylori, mali by ste sa obrátiť na zdravotníckeho odborníka, ktorý vám môže poskytnúť vhodné testy a liečbu.

Helikobacter je potrebné diagnostikovať čím skôr. Aj keď u niektorých ľudí nemusí spôsobovať žiadne problémy dlhé roky, u iných môže viesť k vývoju vážnych tráviacich ťažkostí, vrátane žalúdočných vredov a gastritídy. Test na helicobakter je preto prvým krokom k začiatku adekvátnej liečby.

You may also like