Prečo lezú mravce do domu a ako ich vyhnať?

by redakcia kankan
0 comment

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo vašu domácnosť tak často poctia návštevou mravce a suseda ich v byte nikdy nemala? Vo väčšine prípadoch je príčina jediná, a to zlé skladovanie potravín. Samozrejme, že mravce do domu netrafia len kvôli potravinám. Hľadajú totiž teplé útočisko. Lenže ak by u vás nenašli potravu, možno by preliezli práve k vašej susedke.

Nedajte mravcom šancu vliezť do domu

Ak sa u vás mravce zjavujú so železnou pravidelnosťou, skontrolujte v prvom rade všetky tesnenia na oknách a dverách. Na škodu nie je ani kontrola líšt plávajúcej podlahy a malých štrbín v kachličkách. V bytových domoch mravce šplhajú do horných bytov cez stúpačky. Lákadlom pre mravce je jedlo. Nenechávajte potraviny voľne položené na stole a otvorené balenia presypte do sklených alebo plastových dóz. Všetky uvedené miesta preverte, diery opravte, tesnenia vymeňte, potraviny správne uskladnite a až následne môžete s mravcami začať bojovať.

Preventívne zásahy voči mravcom

Mravec faraón a tiež klasický čierny mravec milujú teplo. Radi by u vás našli miesto, kde by mohli vytvoriť mravenisko. Preto nie sú na škodu preventívne zásahy voči mravcom. Na výber máte dva typy prostriedkov – prírodné a insekticídy. Prírodné prostriedky vo forme byliniek a vôní, ktoré mravce neznášajú, môžu a nemusia zabrať. Väčšina ľudí začne realizovať preventívne odpudzovanie mravcov pomocou mäty, citrónu či levandule a napokon skončia pri postrekoch. Podobne sú na tom ľudia bojujúci s iným lezúcim či lietajúcim hmyzom. Prípravky proti hmyzu sú skrátka účinnejšie ako po domácky vyrobené odpudzovače. Z chemických prípravkov, ktoré sa používajú ako prevencia proti mravcom, odporúčame vyskúšať kriedu. Krieda proti mravcom obsahuje látku, cez ktorú mravce neprejdú. Jednoducho na miesta predpokladaného výskytu mravcov nakreslite čiary. Druhým prostriedkom, ktorý môžete použiť ako prevenciu, je rozprašovač obsahujúci mikrokapsule pôsobiace po nástreku niekoľko mesiacov.

Vyhubiť je možné celé mravenisko

Spomínané mikrokapsule a nástraha na mravce vo forme domčeka sú insekticídne prípravky, ktoré dokážu vyhubiť naraz celé mravenisko. Oba biocídne prípravky fungujú na rovnakom princípe. Mravce robotnice zanesú do mraveniska jedovaté látky likvidujúce kompletne celú kolóniu mravcov. Ak máte doma malé deti alebo zvieratá, vhodnejšie je použiť nástrahu proti mravcom, v ktorom je účinná látka schovaná vo vnútri domčeka.

 

 

 

You may also like