Motoristi, týmto chybám sa vyhnite!

by redakcia kankan
0 comment

Každý motorista má svoj štýl jazdy, ktorý si osvojil ihneď po ukončení autoškoly. Zvyk je železná košeľa, a preto sa veľmi ťažko upúšťa od zlozvykov nielen v riadení vozidla. Navyše rokmi riadenia sú šoféri viac a viac sebavedomí, čo vedie k ďalším zlým návykom. Ktoré chyby robia šoféri za volantom najčastejšie?

Zanedbaná starostlivosť o auto

Na úvod musíme spomenúť nie zlozvyk, ale ignorovanie. Ide o zanedbanú starostlivosť o auto. Nehovoríme len o tom, že v aute by to nemalo vyzerať ako v chlieviku a na kapote by nemala byť storočná špina. Servisné prehliadky sa oplatia, pretože počas kontroly je možné odhaliť skryté poruchy, ktoré by časom mohli zničiť drahé komponenty. Bežnú kontrolu dokážete zrealizovať aj sami, napríklad kontrolu prevádzkových kvapalín a pneumatík. Letné i zimné pneumatiky udržujte čisté a správne natlakované. Pravidelne overujte stav svetiel a svetlometov. Občas zmerajte kapacitu batérie.

Arogantné jazdenie

Arogancia za volantom sa skôr či neskôr končí haváriou. Predbiehať vozidlá tam, kde je to zakázané, prekračovať povolenú rýchlosť, parkovať v neprehľadnej zákrute, nepoužívať správne svetlá – tieto chyby sú len malou ukážkou, čo všetko niektorí šoféri dokážu porušiť v priebehu jediného dňa.

Šetrenie, ktoré sa nevyplatí

V posledných rokoch veľa šoférov jazdí po celý rok na zimných alebo letných pneumatikách. Nahrávajú im veľmi mierne zimy. Jazdiť na zimných pneumatikách v lete a letných v zime nie je zakázané. Uvedomte si však, že zmes daných pneumatík je vyrobená tak, aby správne fungovala len pri istej teplote. Ak kolesá neprezujete, nečudujte sa, že brzdíte akosi dlhšie a v zákrute sa vám vozidlo horšie ovláda. Čudovať sa nemôžete ani tomu, že sa zvýši spotreba paliva. Na pneumatikách nešetrite, dokonca aj kvalitnejšie pneumatiky Kormoran nestoja veľa, ale dokážu veľa situácií na cestách zachrániť.

Elementárne chyby z nedbanlivosti

Koľkokrát ste jazdili bez zapnutého bezpečnostného pásu? Pás nie je na ozdobu a v prípade havárie vám zachráni život. Koľkokrát ste jazdili príliš rýchlo a mali na streche nosič alebo strešný box? Všetko, čo vozíte na streche neovplyvňuje len aerodynamiku, ale tiež ovládanie vozidla. S nákladom vždy jazdite pomalšie ako obvykle.

Trendy, ktoré sú na porážku

Okrem uvedených chýb sa vyvarujte i týmto šoférskym „trendom“: používanie mobilu pri šoférovaní bez využitia handsfree sady, parkovanie na dvoch parkovacích miestach, pomalý rozjazd na semaforoch, nevyužívanie smeroviek a hmloviek, lepenie sa na ostatné vozidlá, pomalá jazda v ľavom pruhu.

 

 

You may also like