5 vecí, ktoré vám nemôžu chýbať na jednodňovej túre

by redakcia kankan
0 comment

Na pobyt v prírode dlhší ako dve či tri hodiny si nezabudnite zbaliť veci, ktoré sa vám v horách môžu zísť. Nielen vrtkavé počasie je to, čo vás môže prekvapiť. Ničím výnimočným nie sú počas túry zranenia, vybočenie z trasy alebo náhla únava. Ktorých 5 vecí by vám na jednodňovej túre nemalo chýbať?

1. Turistická obuv

Bez vhodnej obuvi sa na viachodinovú túru radšej ani nevyberte. Turistické topánky sú investícia, ktorá sa vám vyplatí. Ide o obuv pohodlnú, bezpečnú a veľmi odolnú. Turistická obuv do nenáročného terénu sa dá využiť aj v meste ako vychádzková obuv. Počas túry dodáva obuv do hôr stabilitu členkom, odpruženie chodidlu a bezpečnosť pri chôdzi vďaka podošve, ktorá dobre priľne i k mokrému povrchu. Pánska a dámska turistická obuv je prvým bodom na zozname vecí pre jednodňovú túru.

2. Turistické oblečenie

Oblečenie na túru vyberajte podľa ročného obdobia. V zime nezabudnite na vrstvenie. Prvú vrstvu musí tvoriť funkčná bielizeň. Nasledujú vrstvy, ktoré telo chránia pred zimou a zároveň dobre odvetrávajú spotené telo. Vrchnú časť tvorí bunda z nepremokavých materiálov. V lete si vystačíte s tričkom a šortkami, ale do batoha si vždy pribaľte pláštenku alebo tenšiu bundu.

3. Turistický batoh

Na dlhšiu túru musíte do batoha zbaliť veľa drobností, jedlo a pitie. Zrazu zistíte, že na chrbte nosíte niekoľko kilogramov. Z uvedeného dôvodu kúpte turistický batoh, ktorý nie je príliš ťažký, má ergonomicky upravenú zadnú časť, disponuje viacerými popruhmi pre lepšie rozloženie váhy a má vo vnútri rozmanité členenie. Praktické je pútko na hydrovak. Na jednodňovú túru by vám mal stačiť batoh s objemom do 30 l.

4. Prvá pomoc

Vždy si nájdite v batohu priestor pre malú cestovnú lekárničku. V lekárničke nesmú chýbať tieto veci: náplasť, obväzy, malé nožničky, pinzeta, elastický obväz, dezinfekcia, lieky na alergiu, repelent, lieky proti hnačke a bolesti.

5. Dôležité drobnosti

Na túrach v lete i v zime dokáže slniečko v horách poriadne páliť. Nikdy si nezabudnite do hôr vziať krém na opaľovanie. Po ruke majte aj multifunkčný nožík, mapu okolia alebo offline GPS a externú nabíjačku k telefónu. Občas sa stáva, že sa túra predĺži a zrazu sa zotmieva. V takejto situácii oceníte čelovku alebo baterku.

 

You may also like