5 spôsobov, ako v novom roku šetriť

by redakcia kankan
0 comment

Nový rok so sebou nesie rôzne výzvy. Vyzerá to tak, že najväčšou z výziev roku 2023 bude šetrenie. Nájsť spôsoby, ako znížiť výdavky v domácnosti a dostať sa na úroveň minulého roka je hlavným cieľom väčšiny ľudí na Slovensku. Ako sa dá aj v roku zdražovania ušetriť?

1. Plánujte dovolenku v predstihu

Šetrenie neznamená, že sa musíte vzdať všetkých radostí. Napríklad ani vytúženej dovolenky. Ušetríte tak, že ju budete plánovať už v januári. Dostanete sa k vysokým zľavám cestovných kancelárií a hotelov. Dokonca aj kempy je možné zarezervovať so zľavou. Pokojne očistite od prachu stan na auto a o pár mesiacov vyrazíte na lacnú dovolenku. Nemáte ešte autostan? To je chyba, pretože autostany sú pohodlné, priestranné stany, ktoré sa inštalujú na strechu auta. S týmito stanmi budete mať aj v kempe pohodlie ako v hoteli.

2. Nakupovanie s rozumom

Nikdy nechoďte do obchodu bez nákupného zoznamu. Všetky potraviny a iné potreby kupujte presne podľa daného zoznamu. Oplatí sa sledovať akcie a zľavy, ale nie bezhlavo. Niekedy je v zľave tovar v menšom balení a väčšie vás môže vyjsť oveľa lacnejšie. Lacnejšie sú tiež potraviny a drogéria vyrobené na objednávku reťazca. V obchodoch si všímajte spodné regály, pretože v regáloch na úrovni očí je najdrahší tovar. Nakupujte raz do týždňa vo väčšom množstve. Nainštalujte na auto strešné boxy, do ktorých nákup uložíte a vyhnite sa častým výletom do blízkeho obchodu.

3. Nechávajte auto častejšie v garáži

Od jari do jesene môžete chodiť do práce i iných spôsobom ako automobilom. Na presun po meste sú vhodné elektrické bicykle a trojkolky. Ak tento spôsob dopravy nie je nič pre vás, oslovte kolegov v práci. Možno niekto z nich jazdí autom rovnakým smerom ako vy a o náklady je možné sa deliť alebo striedať vozidlá.

4. Neplytvajte pri bežných činnostiach

Štvrtinu príjmu pohlcujú výdavky na energie. Dávajte si pozor, aby ste energiami neplytvali. Pri varení nechajte jedlo dovariť na vypnutej platničke, varte vo väčšom množstve na viac dní. Spotrebiče, ktoré nepoužívate, vypínajte zo zásuvky. Riad umývajte v umývačke riadu alebo až vtedy, keď je výlevka plná. Dajte prednosť sprchovaniu pred vaňou. Bielizeň perte pri nižších stupňoch. Nesvieťte v miestnostiach, kde len oddychujete.

5. Využite oblečenie, ktoré máte v skrini

Naozaj potrebujete nový sveter? Ak vás starý omrzel, pretože ho nosíte často, na nejaký čas sveter uložte do skrine a následne sa vám bude zdať ako nový. Alebo kombinujte kúsky oblečenie nevšedným spôsobom. V prípade, že nejaké oblečenie naozaj potrebujete, nakupujte na konci sezóny. Zľava na konci sezóny býva vo výške od 70 do 90 %. Ste módny maniak? Vymeňte značkové predajne za second handy. Na nákup z druhej ruky potrebujete viac času, ale môžete nájsť oblečenie ako nové za zlomok ceny. Nepotrebné kusy oblečenia sa pokúste predať na bazároch.

 

 

 

You may also like