Čo treba ovládať pred prvým plachtením

by redakcia kankan
0 comment

Existuje skupina ľudí, ktorí si jachting zamilovali kvôli oddychu, relaxu a ničnerobeniu. Iní ľudia milujú jachting, pretože sa môžu do plachtenia zapojiť. Obe skupiny milujú more a nedokážu si inú dovolenku ako dovolenku na mori predstaviť. Ak vám učarovalo plachtenie a vyberiete sa s priateľmi na prvú aktívnu dovolenku na lodi, budete musieť ovládať nasledujúce zručnosti a vedomosti.

Na jachte sa nikdy nebudete nudiť

Lode a jachty na predaj sa predávajú v špecializovaných kamenných predajniach alebo na internete. Investícia do plavidla sa oplatí. Loď môžete používať len vy alebo ju prenajímať. Vďaka prenájmu si zabezpečíte príjem, ktorý pokryje náklady na starostlivosť o jachtu. Niektorí ľudia zájdu ešte ďalej a spravia si kurz vodca malého plavidla či kapitánske skúšky. Podieľať sa plachtení síce môžete aj bez kurzov, ale v kurzoch vás naučia základné zručnosti a pojmy, ktoré sa vám počas plachtenia vskutku zídu. Obávať sa nemusíte ani nečinnosti. Na jachte sa nikdy nebudete nudiť, môžete plávať, potápať sa, objavovať nádherné pláže, pozorovať západy slnka, venovať sa vodným športom alebo sa opaľovať na palube.

Bez znalostí sa pri plachtení nezaobídete

Väčšie lode na predaj ako katamarány sú určené skôr na oddych a riadi ich len kapitán. Na plachetniciach je možnosť zapojiť sa do naťahovania a nastavenia plachiet. Aby ste mohli kapitánovi pri plachtení pomáhať, musíte poznať odborné termíny, dokázať poskytnúť prvú pomoc a ovládať základy bezpečnosti na lodi. Všetky tieto znalosti získate na kurze plachtenia. Ak sa rozhodnete pre praktickú výučbu, do reálneho plachtenia sa pustite až po tom, ako si budete istí, že ovládate naozaj všetko. My odporúčame absolvovať všetky kurzy, ktoré vás dovedú k vytúženému cieľu – loď kormidlovať a pracovať s plachtami. Zručnosti kormidlovania získate na kurze veliteľa námorného rekreačného plavidla. Plachtiť sa naučíte pod vedením odborných školiteľov počas praktického výcviku. Ktoré zručnosti a vedomosti sú pre plachtenie najdôležitejšie?

  • Navigácia.
  • Manévrovanie počas plavby a v prístave.
  • Zvládnutie rizikových situácií.

Na čo si dávať v začiatkoch pozor

Prvé aktívne plachtenie realizujte v pokojnejších vodách pod dozorom skúsenejších. Menšie plachetnice sa lepšie ovládajú, nemajte veľké oči, plachtenie si užijete aj na menšej jachte. Možno si o sebe myslíte, že ste dobrí plavci. Na mori však môžete spanikáriť. Skúste nasimulovať prevrátenie jachty a spôsoby, ako sa spod lode dostať.

 

You may also like