Pes a tráviace problémy. Poznáte ich príčiny a spôsob liečby?

by redakcia kankan
0 comment

Zdá sa vám, že susedov pes má žalúdok ako z kameňa a ten váš zvracia alebo má hnačku každý týždeň? Problém nebude v odolnom žalúdku, ale v tom, čo dávate psíkovi jesť. Samozrejme, že príčiny tráviacich problémov môžu mať i iný pôvod. Čo robí psiemu žalúdku problémy a ako hnačky alebo vracanie liečiť?

5 najčastejších príčin tráviacich problémov u psov

1. Nevhodná strava

Granule pre psov kupujte primerané k veku psa. Dôležité je dbať na kvalitu krmiva, ktoré by malo mať vysoký podiel bielkovín. Niektoré psy môžu byť na istý typ granúl alergické. Alergie sa prejavia nielen problémami so žalúdkom, ale tiež ochorením kože. Ak si nie ste istí, ako psa kŕmiť poraďte sa s veterinárom.

2. Prechod na inú stravu

Najzdravší spôsob kŕmenia psov je barf strava. Ide o stravu zloženú zo surového mäsa, kostí, vajec, zeleniny a byliniek. Na barf stravu dobre reagujú šteniatka. Dospelé psy môžu pri prechode na takéto kŕmenie reagovať hnačkou, ale časom sa trávenie upraví. Stravu meňte psovi postupne a v malých dávkach.

3. Prejedanie sa

Možno si myslíte, že dávate psovi stanovenú dávku stravy. Ste si však istí, že medzi hlavnými kŕmnymi dávkami nejedol pes nič iné? Chovatelia majú často sklon dávať psovi pamlsky pre psov, piškóty a niečo zo svojho taniera. Následne sa nemôžete čudovať, že psíkov žalúdok zareaguje.

4. Odčervenie

Psíka musíte pravidelne zbavovať parazitov. Na tieto účely slúžia odčervovacie tablety, ktoré sa dajú kúpiť v každej lekárni podľa váhy zvieraťa.

5. Baktérie a vírusy

Ak problémy s hnačkami neustávajú ani po odstránení uvedených príčin, dajte psíkov skontrolovať výkaly. Vďaka testom zistíte či psíkove črevá nie sú napadnuté baktériami alebo parazitmi.

Kedy spozornieť: V prípade, že tráviace problémy u psíka neustávajú, poraďte sa s veterinárom. Príčiny hnačiek môžu byť aj vážnejšie, napríklad zápal žalúdka, zápal pankreasu, vredy alebo otrava, ktorá sa prejavuje krvou vo výkaloch.

Čo bežne pri tráviacich problémoch pomáha

Vo väčšine prípadov stačí, keď psíkovi nasadíte jednodenný pôst. Postupne pridávajte bežné krmivo v menších dávkach viackrát za deň. Psíkovi môžete dávať aj probiotiká a ľudské lieky ako Smecta a čierne uhlie. Nezabudnite psíkovi kontrolovať prísun tekutín. Dehydratácia je veľmi nebezpečná. Skráťte psíkovi prechádzky, aby mal dostatok odpočinku a nebol vysilený. Hnačky spojené s vracaním a hnačky trvajúce viac ako tri dni už sami nevyriešite. Psovi pomôže len veterinár a medikamenty.

 

 

 

You may also like