Poznáte základné rozdiely medzi plachetnicou a katamaránom?

by redakcia kankan
0 comment

Vo väčšine prípadov sa ľudia o dovolenke na mori vyjadrujú, že sa idú plaviť na jachte. Jachta je všeobecné pomenovanie pre plavidlo. Jachty sa delia na ďalšie kategórie a osobitnou kategóriou je katamarán. Ak sa chystáte prenajať si loď, mali by ste základné rozdiely medzi všetkými typmi plavidiel ovládať.

Katamarán ako plavidlo pre náročných

Kto má rád pohodlie, pocit luxusu alebo trpí morskou chorobou, ten by mal kúpiť lode na predaj s názvom katamarán. Ide o viactrupové plavidlo s veľmi nízkym ponorom. Je poháňané motorom, ale sčasti môže využívať aj silu vetra.

Ak má katamarán plachty, hovoríme o sailing katamaráne. Vďaka plachtám ušetríte na palive, pretože loď dokáže byť čiastočne poháňaná plachtami. Kombinácia plachiet a motora umožňuje s plavidlom lepšie manévrovať.

Katamarán, ktorý nemá plachty sa nazýva power katamarán. Je poháňaný čisto motorom a dosiahne vysokú rýchlosť. S takýmto plavidlom sa dokážete dostať do plytkých zátok a preplávať počas jedného týždňa niekoľko ostrovov.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ katamaránu, zaručene si užijete komfort. Katamarán je skvelé plavidlo pre rodiny s deťmi a pre ľudí, ktorí si nevedia predstaviť prežiť týždeň v malej kajute jachty. Na katamaráne sa nachádzajú priestranné a vysoké kajuty. Veľa miesta nájdete aj na palube. Ku katamaránu môžete pripojiť nafukovací čln a rozšíriť tak možnosti zábavy počas plavby. Upozorňujeme, že na riadenie katamaránu na mori nestačí kurz vodca malého plavidla.

Jachta pre dobrodruhov

Skúsení moreplavci hovoria, že jedine na jachte si vychutnáte skutočnú plavbu. Jachty na predaj sú v ponuke v dvoch prevedeniach. Prvým z nich je plachetnica a druhým motorová jachta. Opäť je rozdiel medzi týmito plavidlami v type pohonu.

Plachetnice potrebujú na pohyb silu vetra. Pri ich kormidlovaní si užijete zábavu a dá sa povedať, že poriadne zapracujete na svojej kondičke. Na plachetniciach môžete absolvovať aj rôzne preteky, ktoré sú medzi moreplavcami veľmi obľúbené. Samozrejme, že aj plachetnica disponuje motorom, pretože v prípade bezvetria by ste bezmocne zostali stáť na mieste. Motor je potrebný aj pre manévrovanie v maríne.

Na plachetniciach je menej miest ako na katamaráne, ale ide o úspornejšie plavidlo. Zároveň si počas plavby užijete viac adrenalínu. Nemusíte sa obávať o bezpečie. Plachetnice majú hlboký kíl, ktorý pri naklonení loď vyváži.

 

 

 

You may also like