Počas jari sa zamerajte na interiér automobilu

by redakcia kankan
0 comment

Ruku na srdce, milí šoféri, ako často sa venujete upratovaniu vnútra vášho automobilu? Predpokladáme, že oveľa viac vás zaujíma vyblýskaná karoséria ako to, že máte na sedačkách otrusinky a pod nohami viac jedla ako v ľadničke. Jar je obdobím, kedy môžete tento stav zmeniť. Starostlivosť o interiér je predsa rovnako dôležitá ako umývanie a voskovanie kapoty.

Nielen pre dobrý pocit povysávajte koberce i poťahy

Veľa motoristov na jar prezuje letné za zimné pneumatiky a tým pre nich starostlivosť o vozidlo skončila. Je pravda, že aj tie najlacnejšie pneumatiky stoja dosť peňazí, a preto šoféri spájajú letnú údržbu práve s prezúvaním. Vnútro automobilu by ste mali čistiť nielen kvôli vášmu dobrému pocitu. Prístrojová doska, úchyty na dverách alebo poťahy na sedadlách vám vydržia oveľa dlhšie, keď ich budete čistiť či natierať špeciálnymi preparátmi. Pri čistení sa zamerajte na to, čo vidíte a aj to, čo nie je na prvý pohľad vidieť. Vo vozidle nájdete rôzne malé priehradky a štrbiny, do ktorých sa dostáva prach, mastnota a iné nečistoty. Niektoré môžu byť základom pre tvorbu plesní alebo vlhkosti vo vozidle. Minimom čistenia interiéru je jeho vysávanie. Tí šoféri, ktorí majú garáž, to majú jednoduchšie. Povysávajú koberce i poťahy s domácim vysávačom. Nikam sa nemusia ponáhľať a ušetria peniaze. Ak sa na poťahoch alebo kobercoch nachádzajú škvrny, dobrým pomocníkom vám bude obyčajná jedlá sóda. Pridajte do nej trochu vody a kefkou vtrite sódu do škvrny. Následne ju povysávajte.

Nezabudnite na údržbu plastových a iných častí vozidla

Pozor na to, že každý materiál si vyžaduje osobitný prístup. V predchádzajúcich riadkoch sme hovorili o údržbe klasických, textilných poťahov a kobercov. V prípade, že máte kožené sedačky, musíte ich čistiť odlišným spôsobom. Pre zachovanie kvality kože nestačí len otretie povrchu sedačiek od prachu. Kožu je nutné vyživovať pomocou prípravkov obsahujúcich prírodné oleje. Tieto prípravky vtierajte do kože handričkou kruhovými pohybmi. Prístrojová doska a časti dvier sú vyrobené z plastu. Overte si, či ide o plast mäkký, alebo tvrdý a podľa jeho druhu si kúpte adekvátny prostriedok na čistenie. Vždy prípravky do plastu votrite šetrne a zvyšky preparátu zotrite, aby na povrchu nevznikali škvrny. Po každom čistení a umývaní interiéru musíte nechať otvorené všetky dvere, aby ste odstránili z vozidla vlhkosť. Na škodu nie je umiestniť dovnútra automobilu sieťku so soľou, ryžou alebo múkou. Tieto látky sú absorbantom vlhkosti i zápachu. Zdá sa vám proces čistenie zložitý a nemáte čas? Dajte vaše vozidlo do rúk profesionálom. Za hodinu ho budete mať späť v takom stave, ako keby ste ho práve kúpili a firmy vám bez problémov vyčistia aj strešné boxy. Profesionálne čistenie je k interiéru šetrné. Predsa len tepovacie stroje či parné čističe nedokáže nahradiť ani tá najšikovnejšia ruka.

 

You may also like