Ako vybrať kvalitné snehové reťaze, ktoré perfektne sadnú na kolesá

by redakcia kankan
0 comment

Vo výbere snehových reťazí je expertom len veľmi málo motoristov. V našich končinách sa nájde veľa oblastí, kde snehové reťaze nie sú potrebné ani počas najtuhšej zimy. V horách je to iná pesnička, a preto ak sa do hôr chystáte a ešte ste snehové reťaze nekupovali, príde vám vhod náš malý návod, ako vybrať najlepšie snehové reťaze.

Zopár základných tipov pred kúpou reťazí

Snehové reťaze nájdete v troch základných modeloch – textilné, kovové a chemické. Posledné menované slúžia len ako núdzové riešenie pre prípad uviaznutia. Keď si budete vyberať medzi textilnými a kovovými, premyslite si nasledujúce vlastnosti jednotlivých typov:

  • Snehové reťaze si vyberajte podľa rozmerov vašich pneumatík. Nemusíte sa obávať na trhu nájdete úplne všetky rozmery, dokonca reťaze na dodávky alebo reťaze na SUV 4×4.
  • Textilné snehové reťaze sú účinnejšie na ľade, ale pozor na to, že v niektorých krajinách nie sú schválené zákonom. Na snehovej prikrývke často nepomôžu.
  • Kovové snehové reťaze dodávajú kolesám trakciu na snehu i na ľade. Nasádzajú sa však oveľa komplikovanejšie ako textilné.
  • Ak sa chcete vyhnúť komplikáciám pri nasádzaní reťazí, tak investujte do reťazí s automatickým upínaním.
  • Pozor na priemer oka kovových snehových reťazí. Hrubšie sú účinnejšie, ale nemusia sa zmestiť pod užší podbeh.

Bližšie porovnanie jednotlivých typov reťazí

Je zrejmé, že najúčinnejšie a najbezpečnejšie sú kovové snehové reťaze, ktoré vám pri správnom používaní vydržia najdlhšie. Síce si budete musieť zvyknúť na ich inštaláciu, ale chce to len cvik. Kovové snehové reťaze sa delia do troch kategórií, ktoré sa líšia účinnosťou a cenou. Ich rozdelenie závisí od vzoru stopy. Najlacnejšie sú snehové reťaze s rebríkovou stopou. V komplikovanejšom teréne sú menej bezpečné, ale svoju prácu odvedú. Strednou cenovou kategóriou sú reťaze s priečkami. Oceníte pri nich o niečo jednoduchšiu montáž a lepší záber aj v hlbokom snehu. Najlepšiu oporu a stabilitu dodajú vozidlu kovové snehové reťaze so šikmou stopou. Tieto reťaze prakticky pokrývajú celú pneumatiku, a preto si poradia s ľadom i extrémnym terénom. Je ich možné kúpiť so systémom automatického upínania, ktorý vám ušetrí čas pri montáži.

 

 

 

You may also like