Padla definitíva. Stop spaľovákom od roku 2035

by redakcia kankan
0 comment

To o čom sa už niekoľko mesiacov diskutovalo, sa stalo definitívne. Európska únia dala stopku predaju vozidlám so spaľovacím motorom už od roku 2035. Nočná mora menej bohatých krajín a odporcov elektromobily sa stane už o niekoľko rokov skutočnosťou.

Vozidlá pre vyvolených

Stopka pre predaj nových osobných vozidiel a dodávok so spaľovacím motorom od roku 2035 je ranou pre menej bohaté krajiny. Práve tieto krajiny oponovali, že ľudia a hlavne spoločnosti nebudú mať šancu tak rýchlo vymeniť vozový park za elektrické vozidlá. Pre menšie dopravné firmy môže mať toto rozhodnutie fatálne dôsledky. Predsa len nakúpiť nové dodávky nie je ako vymeniť snímač tlaku pneumatík v kolesách. A aby nebolo zlých správ málo, tak EU chce dosiahnuť, aby po roku 2050 nemohlo na cestách jazdiť ani jediné vozidlo so spaľovacím motorom. Znamená to, že by bol zakázaný aj predaj ojazdených vozidiel, na ktoré sa veľa ľudí spoliehalo.

Nepomôžu ani syntetické palivá

Je udivujúce, že zákaz predaja spaľovákov sa nepáči ani Nemecku. Táto krajina sa snažila pretlačiť výnimku pre automobily, ktoré využívajú na prevádzku alternatívne zdroje resp. syntetické palivá. EU sa ohradila, že výroba takéhoto paliva je neefektívna.

Samotné automobilky nie sú pripravené

Nielen obyčajní ľudia, ale ani automobilky nie sú na tento zákon pripravené. Automobilky upozorňujú na fakt, že v roku 2030 im skončia dotácie na výrobu elektromobilov, takže ich cena sa ešte viac zvýši. Dokonca nie sú pripravené ani gumárske závody, ktoré by museli vo väčšom začať predávať odolnejšie pneumatiky pre elektrické vozidlá a zmeniť celé označenie pneumatík. Prispôsobiť by sa museli aj výrobcovia, ktorí produkujú snehové reťaze a čerpacie stanice ponúkajúce možnosť rýchleho nabíjania.

Elektrické vozidlá majú stále veľa nedostatkov

Snaha o znižovanie emisií je chvályhodná, ale elektrické vozidlá majú ešte stále veľa nedostatkov. Hlavne v podmienkach, aké panujú v našej krajine je jazdenie elektromobilom diskutabilné. Ide o nedostatok nabíjacích staníc a o kúpyschopnosť obyvateľov. Elektrické vozidlá sa považujú za mestské automobily, pretože ich dojazd je mizerný. Ak sa s nimi vyberiete na diaľnicu, tak pri niektorých modeloch musíte hľadať nabíjaciu stanicu už po 200 km. Pozitíva elektromobilov sú jasné – ide o ekologické automobily, ktoré ušetria motoristom peniaze na prevádzke i údržbe.

Významným míľnikom v boji proti klimatickým zmenám sa stáva rok 2035, kedy má padnúť definitívne rozhodnutie o ukončení používania spaľovacích motorov, vrátane modelov ako je Opel Corsa. Toto rozhodnutie je dôležitým krokom smerom k udržateľnejšej budúcnosti a zníženiu emisií skleníkových plynov. Automobilový priemysel i celá rad krajín sa zaviazali k tomu, že do tohto dátumu prestanú vyrábať a predávať vozidlá poháňané spaľovacími motormi.

Toto odhodlanie má za cieľ výrazne znížiť emisie oxidu uhličitého a zlepšiť kvalitu ovzdušia. Namiesto spaľovacích motorov sa bude viac investovať do elektromobility a alternatívnych spôsobov pohonu, ako sú vodíkové palivové články. Toto rozhodnutie však prinesie aj výzvy a zmeny, napríklad v infraštruktúre nabíjacích staníc pre elektromobily a vo vývoji nových technológií.

Zároveň je to však jasný signál pre odvetvie automobilového priemyslu, aby začalo intenzívne pracovať na inováciách a vývoji ekologických a udržateľných alternatív. Do roku 2035 nás delí len niekoľko rokov, a preto je dôležité, aby sa automobilový priemysel a verejnosť pripravili na túto veľkú zmenu a spoločne pracovali na dosiahnutí udržateľnejšej budúcnosti.

 

 

You may also like