Nová Toyota Yaris sa bude vyrábať v Českej republike

by redakcia kankan
0 comment

Malým mestským vozidlám sa v rebríčkoch predajnosti naozaj darí. Medzi najpredávanejšie značky bez pochýb patrí Toyota, ktorá so svojim modelom Yaris spravila dieru v trhu s vozidlami v celej Európe. Vysoká predajnosť bola základom rozhodnutia Toyoty začať vyrábať Yaris v Českej republike.

Toyota Yaris je mimoriadne úspešným modelom

Yaris je hviezdou medzi malými vozidlami. Je to šikovné autíčko, ktoré nie je náročné finančne a ani na údržbu. Napríklad zimné či letné pneumatiky na malé vozidlo akým je Yaris kúpite naozaj lacno. Toyota sa stala začiatkom tohto roka jediným majiteľom závodu Toyota Motor Manufacturing Czech Republic v Kolíne a rozhodla sa spustiť druhú výrobnú linku. Sústrediť sa budú na výrobu mestského crossoveru Yaris Cross. Šušká sa dokonca o tom, že by sa v Kolíne začala vyrábať nová generácia Mazdy 2. Toto rozhodnutie je postavené na dostupnosti motorov a prevodoviek do vozidiel Toyota, ktoré sa produkujú u našich susedov v Poľsku, konkrétne v Dolnom Sliezku. O presvedčení v úspech tohto závodu svedčia slová prezidenta a CEO Toyota Motor Europe Johana van Zyla, ktorý verí v predajnosť vozidiel tam, kde sa vyrábajú. Zároveň ubezpečuje, že do závodu v Kolíne budú investované značné financie pri zavedení platformy TNGA a hybridných technológií. Veríme, že jeho slová sú pravdivé. Veď značky ako Toyota investujú do prieskumu trhu minimálne toľko, koľko stoja výrobcov renomovaných modelov pneumatík testy pneumatík pri zisťovaní ich jazdných vlastností či pri overovaní aký je najlepší tlak v pneumatikách.

Z histórie závodu v Kolíne

Postavenie závodu v Kolíne bolo pre celý región požehnaním. Jeho vznik sa datuje do roku 2002 a bol spoločným projektom značiek Toyota, Citroën a Peugeot. Ihneď po otvorení sa stal závod najväčším zamestnávateľom v Kolínsku.  O tri roky neskôr začal podnik vyrábať malé vozidlá ako Peugeot 108, Toyota Aygo a Citroën C1. Napriek poklesu výroby v minulom roku o viac ako 26 percent je predpoklad úspešnosti nového projektu vysoký. Momentálne podnik zamestnáva približne 2500 ľudí a v tomto roku má značka v pláne prijať ďalších 1000 zamestnancov, ktorí sa budú podieľať na výrobe Yarisu. Výroba by sa mala navýšiť z dvoch pracovných zmien na tri. Investícia do rozšírenia kapacity a modernizácie vyjde Toyotu na štyri miliardy korún.

 

 

You may also like