Kompostujeme v dome aj v byte. Ako na to?

by redakcia kankan
0 comment

Časti rastlín, ale aj šupy z ovocia či zeleniny, kompostovateľný odpad sa v domácnosti vytvorí naozaj rýchlo. A rovnako rýchlo sa z neho dá vytvoriť užitočný kompost.

Najprv si však vysvetlime, čo to kompost vlastne je. Ide o organický materiál, ktorý vznikol rozložením bioodpadu. Slúži ako hnojivo pre vnútorné aj vonkajšie rastliny. Kompostovať pritom môžete v doma aj v byte. Alebo presnejšie, vo vnútri aj vonku.

Záhradný kompostér

Kompostovať pri dome je tá najjednoduchšia a zároveň najužitočnejšia vec, ktorú pre svoju záhradu môžete urobiť. Naše staré mamy a otcovia len vykopali jamu, kde hádzali organické zvyšky. Občas prehrabali a na zimu jamu zasypali slamou. Odpad sa po istom čase premenil na hnojivo. Takýto spôsob má však svoje nevýhody. Problém je zápach hniloby a tiež pomalý proces. Preto odporúčame zaobstarať si záhradný kompostér. Premenu na kompost totiž nádoba urýchľuje a kvalitný humus tak môžete v záhrade využívať každoročne.

Nádobu na kompostovanie si môžete aj vlastnoručne vyrobiť. Dôležité je však jednotlivé zložky správne vrstviť. Pri zakladaní kompostu najprv začnite vrstvou hnedého odpadu, nasleduje zelená vrstva a potom suché časti rastlín. Takýmto spôsobom si založíte zdraví kompost plný živín.

Vonku si môžete zriadiť aj kompostér s kalifornskými dážďovkami, ktoré biologický odpad rozložia ešte rýchlejšie ako prirodzený proces v kompostovecej nádobe.

Bytový kompostér

Kompostovať sa dá jednoducho aj v byte. Možno to znie neuveriteľne, ale je to tak. Pri varení sa vytvorí veľké množstvo kuchynského odpadu, ktorý môžete efektívne využiť. Dnes už existuje veľa výrobcov, ktorí ponúkajú nádoby prispôsobené na bytové kompostovanie.

Keďže výroba klasického kompostu, ako to poznáme zo záhrad, nie je v priestoroch bytu možná, vo vnútri sa využívajú práve dážďovky, ide o takzvané vermikompostovanie. Kalifornské dážďovky totiž spotrebujú denne toľko bioodpadu, koľko sami vážia. Ide teda o mimoriadne rýchlu premenu odpadu na užitočný materiál.

You may also like