Psičkár nemôže byť každý. Mám si zaobstarať psa?

by redakcia kankan
0 comment

V detstve chcel zrejeme každý z nás štvornohého kamaráta. Potom prišla dospelosť a rozhodnutie už ostalo len na nás. Rodičia ale mali pravdu, pes je veľká zodpovednosť a preto by sme si pred zaobstaraním chlpáča mali premyslieť, či je to určite pre nás tá najlepšia voľba.

Chce to čas a energiu

Štvornohý kamarát vám okrem plnej misky granúl či mäsa, zhltne aj poriadnu porciu vášho času. Pravidelné venčenie je totiž nevyhnutnosť. A je jedno, aké počasie vonku je. Rutina „ráno, poobede a večer“ bude pri psovi platiť aj keď bude vonku lejak, víchrica či tropické teplo.

Ráno si teda budete musieť privstať, aby ste sa ešte pred odchodom do práce venovali vášmu psíkovi. Po práci, bude váš program jasný, domov a venčiť. A to isté vás čaká aj večer. Na druhej strane však získate dôvod na pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu.

V čase pandémie mnohí ľudia pracujú z domu a práve preto im napadne myšlienka ďalšieho člena domácnosti. Je dobrý nápad, využiť čas doma na zaobstaranie si psa. Ak totiž ide o šteňa, to treba učiť hygienickým návykom. Keď budete denne s ním, pôjde to ľahšie.

Treba mať však nepamäti, že jedného dňa, sa budete musieť vrátiť do práce no zároveň si vyhradiť čas na vášho nového kamaráta.

Finančná náročnosť

Mať psíka si vyžaduje aj istú finančnú investíciu. Nejde pritom len o pravidelné kupovanie jedla, či zaobstaranie pelechu, vôdzky a obojku. Pes s ktorým žijete v jednej domácnosti musí byť pravidelne veterinárne očkovaní a zbavený parazitov. Je to v záujme vášho aj jeho zdravia. Navyše sa môžu vyskytnúť zdravotné komplikácie, ktoré bude potrebné liečiť. Zvieratá u nás nemajú možnosť zdravotného poistenia, preto budete musieť všetky náklady znášať vy.

Navyše štvornohí kamaráti sa dožívajú oveľa menej ako vy. Psíka tak budete sprevádzať celý jeho život. Vo vyššom veku preto môže byť jeho starostlivosť peňažne náročnejšia. Je preto dobré, aby ste sa na to pripravili.

Stále však platí, že pes je najlepší priateľ človeka a v ťažkých časoch vie psychicky jeho prítomnosť pomôcť. Ak vás žiadna z informácií neodradila, ste správny človek na zaobstaranie štvornohého kamaráta.

You may also like