Novoročné predsavzatia: 5 rád, ako vytrvať

by redakcia kankan
0 comment

Aký bude ďalší rok a či si ho dokážeme viac užiť, záleží len na odhodlaní. Na začiatku roka si mnohý z nás dávajú predsavzatia. Chcú si naplánovať celý rok tak, aby ho využili naplno a venovali sa aktivitám, ktoré dlho odkladajú. Tentokrát to však môže vyjsť a predsavzatia môžete skutočne dodržať. Stačí sa držať piatich jednoduchých rád.

1. Menej je viac

Hneď prvé dni v roku si napísať dlhý zoznam toho, čo chcete zmeniť, nie je najlepšie riešenie. Desať predsavzatí, ktoré si navyše vyžiadajú veľa času a kompletnú zmenu vášho myslenia, vás rýchlo odradia. Preto platí, menej je viac. Pokojne si môžete vymyslieť len jedno predsavzatie. Je predsa lepšie zistiť, že sa vám podarilo to jedno naplniť ako to, že z desiatich ste nedodržali ani jedno.

2.Ciele musia byť realistické

Chcieť vyliezť na Kilimandžáro, keď ste predtým nezdolali ani len slovenský Kriváň je asi nerealistické predsavzatie. Ak ste si predsavzali niečo, čo je pre vás úplne nová činnosť, stanovte si radšej nižšie ciele. Môžete nakoniec ostať prekvapení sami zo seba, že sa vám podarilo očakávania prekročiť.

3. Aj menšie zmeny sa rátajú

K vášmu cieľu sa viete dostať postupne. Veď keď chcete začať behávať, nezdoláte na prvýkrát desať kilometrov. To nie je možné. Presne na toto myslite pri akomkoľvek predsavzatí ktoré ste si dali. Naučte sa tešiť z maličkostí a každého úspechu, bude vás to posúvať ďalej.

4. Vytvorte si zvyk

Viete ako dlho trvá vytvoriť si nový zvyk? Je to tridsať dní. Stačí, že nejakú činnosť budete opakovať tridsať dní bez prestávky a vytvoríte si ho. Inak povedané, prvé týždne budú najťažšie. Na začiatku sa budete musieť prekonávať. Vtedy myslite na to, prečo ste sa rozhodli práve pre toto predsavzatie.

5. Zaistite si podporu

Zmeny sa robia ťažko, najmä keď ste na to sami. Vaše predsavzatie prezraďte aj vašim blízkym a poproste ich o to, aby vás podporili. Možno vás budú musieť aj donútiť vstať z gauču a pomôcť vám tak splniť vaše predsavzatie. Bude to ale stáť za to.

You may also like